Pierwsze kroki z Raspberry Pi: komunikacja z otoczeniem via UART (RS232)

 

Raspberry Pi jest komputerem wyposażonym w wiele kanałów komunikacji z użytkownikiem, z których dwa podstawowe (Ethernet i klawiatura+myszka na USB)

Podczas pracy z komputerem Raspberry Pi można używać – jako interfejsu użytkownika – klawiatury, myszy oraz monitora. Opisywaliśmy również jak taka praca może wyglądać bez ich użycia, z wykorzystaniem połączenia sieciowego, serwera SSH oraz programu terminalowego. Dziś przedstawimy kolejny sposób.

Zakładamy, że Czytelnik ma przygotowaną kartę SD z systemem Raspbian, jeśli nie – jest ona dostępna w sklepie KAMAMI.pl, można ją także przygotować we własnym zakresie.

Przed włączeniem zasilania Raspberry Pi, należy podłączyć go do interfejsu szeregowego komputera stacjonarnego lub – tak będzie w większości współczesnych przypadków – interfejsu USB z zastosowaniem odpowiedniego konwertera. W przykładzie wykorzystamy do tego interfejs UART mikroprocesora w komputerze RPi, którego linie wyprowadzono na złącze P1 (fotografia 1) oraz konwerter UART<->USB.

 

Fot. 1. Lokalizacja złącza P1 na płytce RPi

Fot. 1. Lokalizacja złącza P1 na płytce RPi

 

 

 

Zalecany jest konwerter ZL4USB z oferty KAMAMI.pl lub podobny, ponieważ możliwe jest dołączenie do niego urządzenia z liniami I/O tolerującymi napięcie o wartości maksymalnej 3,3 V – co mam miejsce w mikroprocesorze zastosowanym w RPi.

Uwaga!
Dołączenie konwertera USB<->UART z liniami danych w standardzie napięciowym TTL 5 V może spowodować uszkodzenie linii I/O mikroprocesora w komputerze Raspberry Pi!

Rozmieszczenie sygnałów na złączach komputera oraz sposób połączenia pokazano na rysunku 2.

 

Rys. 2. Sposób dołączenia ZL4USB do Raspberry Pi

Rys. 2. Sposób dołączenia ZL4USB do Raspberry Pi

 

 

O autorze