Wyjątkowo jasne białe diody LED XM-L2 firmy Cree

 

 

 

 

Nowe diody LED firmy Cree, wykorzystujące technologię SC3 cechują się o 20% wyższą od swoich poprzedników (diod XM-L) skutecznością świetlną, czyli stosunkiem strumienia świetlnego do pobieranej mocy. Ponadto dwukrotnie zmniejszono cenę, którą trzeba zapłacić za wyprodukowanie jednego lumena strumienia świetlnego.

Diody XM-L2 znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie niezbędna jest bardzo wysoka jasność –  zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków wielkogabarytowych. Nowe diody są w pełni kompatybilne z poprzednią wersją i mogą zostać wykorzystane w tych samych projektach bez konieczności dokonywania w nich zmian np. zmiany elementów optycznych.

Pojedyncza dioda LED może pobierać do 10 W mocy, przy prądzie 3 A i emituje wówczas 1198 lumenów, co daje skuteczność świetlną 116 lumenów na wat. Przy temperaturze złącza 85°C maksymalny strumień świetlny ma jednak wartość 1052 lm. Dostępne są diody o temperaturze barwowej od 2700 K do 6200 K oraz o współczynniku oddawania barw (CRI) 80, 85 lub 90. Duża wartość strumienia świetlnego pojedynczej diody pozwala na zmniejszenie ich liczby w całym projekcie bez zmiany skuteczności systemu oświetleniowego.

Wysoką jasność diod osiągnięto dzięki możliwości pracy przy wysokim prądzie i napięciu polaryzacji złącza, wynoszących odpowiednio do 3 A i do 3,3 V. Technologia SC3, stosowana przez firmę Cree wykorzystuje węglik krzemu (SiC) i pozwala na znaczne zwiększenie wydajności diod. Do osiągnięcia lepszych parametrów przyczyniła się też bardziej zaawansowana architektura chipu diody i luminoforu.

Diody XM-L2 są zgodne ze standardem ENERGY STAR oraz zostały przebadane przez UL – niezależną firmę naukową oceniającą bezpieczeństwo produktów elektronicznych.

Więcej informacji na temat diod XM-L2 można znaleźć na stronie producenta.

O autorze