Nowe 12-bitowe oscyloskopy Agilent umożliwiające pomiar bardzo małych sygnałów prądowych

 

 

 

 

Firma Agilent Technologies wprowadza na rynek nowe oscyloskopy z serii Infiniium 9000 H. Każde urządzenie cechuje się 12-bitową rozdzielczością pionową – o 4 bity większą niż w większości dostępnych oscyloskopów. Jak zauważa producent, pozwala to na obserwację 16-krotnie mniejszych sygnałów. Ponadto, przyrząd firmy Agilent Technologies wykonuje 16-krotne nadpróbkowanie (któremu nadano nazwę hypersampling) i uśrednianie liniowe nadmiarowych próbek (linear noise reduction), co pozwala uzyskać trzykrotnie niższe szumy w wyświetlanym przebiegu.

Tak duży nacisk na dokładność i niskie zaszumienie związany jest z przeznaczeniem oscyloskopu, którym jest pomiar bardzo małych sygnałów prądowych. Jak zauważa producent, coraz więcej jest na rynku urządzeń elektronicznych o wyjątkowo niskim poborze mocy. Do obserwacji przebiegów występujących tam sygnałów konieczne jest precyzyjne narzędzie. Agilent Technologies dedykuje produkty serii 9000 H do pracy właśnie przy energooszczędnych urządzeniach mobilnych.

Specjalnie dla nich przygotowano także sondy oscyloskopowe do pomiarów prądu N2820A i N2821A, wykorzystujące specjalne boczniki, tzw. current sense resistors. Dzięki temu sondy powodują wyjątkowo niski szum i mają minimalny wpływ na badany układ. Zestaw składający się z oscyloskopu z serii 9000 H i dedykowanych sond umożliwia z dużą dokładnością pomiar prądu o natężeniu od 50 μA do 5 A.

Nowe urządzenia firmy Agilent Technologies mogą zapamiętać w rozszerzonej wersji do 500 milionów punktów pomiarowych na każdym kanale (wersja podstawowa oferuje 5-krotnie mniejszą pamięć), a obsługiwane pasmo może wynosić w zależności od modelu 250 MHz, 500 MHz, 1 GHz albo 2 GHz.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie produktu.

O autorze