Nowe przetwornice do zastosowań przemysłowych firmy Linear Technology

 

 

 

 

Firma Linear Technology wprowadziła do swojej oferty synchroniczne przetwornice obniżające napięcie LTC3646 oraz LTC3646-1. Układy cechuje szeroki zakres napięć wejściowych, wysoka częstotliwość przełączania oraz wysoka wydajność, dzięki czemu mogą one znaleźć zastosowanie między innymi w różnych systemach motoryzacyjnych i przemysłowych.

Unikalna architektura przetwornic umożliwia obniżenie napięcia z 36 do 3,3 V z częstotliwością przełączania 2 MHz. Napięcie wyjściowe modeli LTC3646 może przyjmować wartość z zakresu od 2 V do 30 V, a układów LTC3646-1 z zakresu od 0,6 V do 15 V, z precyzją ±1%. Maksymalny prąd wyjściowy to 1 A. Przetwornice osiągają sprawność na poziomie 95%. Częstotliwość przełączania może być synchronizowana w zakresie od 200 kHz do 3 MHz.

Pomimo możliwości wysokowydajnej pracy w szerokim zakresie obciążeń, przetwornice cechują się bardzo dobrą energooszczędnością. Pobór prądu w stanie spoczynku utrzymuje się na poziomie zaledwie 140 µA. Obie wersje przetwornic zostały wyposażone w dodatkowe funkcjonalności takie jak układy kompensacji i synchronizacji (zewnętrzne lub wewnętrzne), redukcji tętnień napięcia, konfigurowalnego miękkiego startu oraz zabezpieczające przed zwarciem.

Układy są dostępne w 14-wyprowadzeniowych obudowach DFN o wymiarach 4 x 3 x 0,75 mm lub 16-wyprowadzeniowych obudowach MSOP o wymiarach 4,9 x 4 x 1,1 mm (do zastosowań wysokotemperaturowych). Przy zakupie 1000 sztuk ceny zaczynają się od 2,85 USD (modele podstawowe). Wersje układów odpornych na wysokie temperatury kosztują minimum 3,14 USD. Ceny najdroższych z nich (bardzo wysokie temperatury pracy) rozpoczynają się od 3,39 USD. Maksymalny zakres temperatury, w którym mogą pracować modele przeznaczone do zastosowań wysokotemperaturowych, zawiera się w przedziale od  40 do 150 °C.

Szczegółowe informacje na temat przetwornic LTC3646 można znaleźć na stronie internetowej producenta.

O autorze