Przetwornica napięcia Texas Instruments dla urządzeń o niskim poborze mocy

 

 

 

 

Firma Texas Instruments zaprezentowała nową przetwornicę napięcia (buck converter) TPS62736 o bardzo wysokiej sprawności dla napięcia zasilania o niskim natężeniu prądu.

Przeznaczeniem układu są urządzenia o niskim poborze mocy, między innymi urządzenia pobierające energię z otoczenia (energy harvesting). Ten model zasilania jest coraz powszechniej stosowany w urządzeniach mobilnych o małym poborze prądu, czujnikach montowanych w budynkach i urządzeniach medycznych oraz sieciach sensorowych. Przy tego typu zasilaniu bardzo istotna jest sprawność energetyczna stosowanych układów oraz możliwość wydajnego działania na niskim napięciu.

Układ TPS62736 służy do konwersji napięcia ze źródła zasilania (2 – 5.5 V) na niższe napięcie zasilania systemu (1.3 – 5.5 V). Może on osiągnąć sprawność powyżej 90% dla prądu wyjściowego 15 μA. Co ważne, przetwornica utrzymuje wysoką sprawność przy szerokim zakresie prądów wyjściowych, nawet do 50 mA. Upływ prądu w układzie zasilacza nie przekracza 350 nA przy aktywnej pracy i spada do 50 nA w trybie standby.

Aby ułatwić korzystanie z przetwornicy przy niepewnych źródłach zasilania, dodano możliwość sygnalizacji spadku napięcia wejściowego poniżej zadanego progu. Taki sygnał podany na wejście mikrokontrolera umożliwia poprawne przejście w tryb oszczędności energii do czasu aż źródło zasilania odzyska sprawność.

Producka układu TPS62736 rozpocznie się w pierwszym kwartale tego roku, a jego cena wyniesie około 2 USD za sztukę. Więcej informacji można znaleźć na stronie produktu.

Dystrybutorem produktów firmy Texas Instruments w Polsce jest Silica Warszawa: Avnet EM Sp. z o.o., ul. Marynarska 11, 02-674 Warszawa, tel.: 22 2565760, fax: 22 2565766, http://www.silica.com, e-mail:  warszawa@silica.com.

O autorze