Zestaw ewaluacyjny audio z mikrokontrolerem Precision32 firmy Silicon Labs

 

 

 

 

Firma Silicon Labs przedstawiła płytkę ewaluacyjną „Class D ToolStick”, na której znajduje się szereg peryferiów do przetwarzania sygnałów dźwiękowych oraz mikrokontroler z rodziny Precision32. Celem przyświecającym inżynierom z firmy Silicon Labs podczas projektowania płytki było stworzenie platformy, która umożliwiałby realizację zaawansowanych urządzeń dźwiękowych, zarówno wejściowych jak i wyjściowych. Jako przykładowe zastosowanie tego rozwiązania sugerują oni możliwość łatwego dodania komunikatów dźwiękowych w wielu urządzeniach elektronicznych albo wzbogacanie zabawek o wydawanie odgłosów.

Główna zaleta produktu to zintegrowany wzmacniacz audio klasy D, który można podłączyć bezpośrednio do jednego lub dwóch głośników (dźwięk stereo). Wzmacniacz tego typu to najprostsze i najbardziej energooszczędne rozwiązanie pozwalające wzmacniać dźwięk w rozsądnej jakości. Opiera się ono na generacji sygnałów prostokątnych o zmiennym wypełnieniu, które po przejściu przez prosty filtr dolnoprzepustowy mogą być podane na głośnik. Wzmacniacz audio klasy D jest realizowany programowo przez umieszczony na płytce mikrokontroler z rodziny Precision32. 

Ponadto użytkownik ma możliwość podłączenia innych peryferiów audio. Na płytce znajdują się bowiem: zintegrowane w mikrokontrolerze 12-bitowe przetworniki A/C o częstotliwości próbkowania do 250 ksps, mogące służyć do próbkowania mikrofonu lub wejścia słuchawkowego oraz złącze USB, umożliwiające podłączenie płytki jako urządzenia klasy audio do komputera PC. Dostępny jest także odbiornik I2S, zdolny do współpracy z wieloma urządzeniami audio.

Dodatkowo, płytka ewaluacyjna wyposażona została w pojemnościowy suwak dotykowy oraz rozmieszczone wzdłuż niego niebieskie diody LED. Przy ich pomocy można kontrolować pracę aplikacji.

Płytka „Class D ToolStick” dostarczana jest z kodem źródłowym zaawansowanej aplikacji wykorzystującej wszystkie peryferia znajdujące się na płytce oraz z prostym głośnikiem. Mikrokontroler z wgranym domyślnym programem zostanie automatycznie rozpoznany przez system operacyjny komputera jako urządzenie audio i będzie można na nim: wzmocnić sygnał audio z wejścia słuchawkowego, odtwarzać dźwięk z komputera podłączonego przez złącze USB, bądź wysyłać przez nie nagrany dźwięk oraz nagrywać, gromadzić i odtwarzać dźwięk z pamięci Flash.

Jednostką obliczeniową jest mikrokontroler SiM3U1xx (z rodziny Precision32) z rdzeniem ARM Cortex-M3 o częstotliwości taktowania do 80 MHz. Cechują go niski pobór prądu (w trybie energooszczędnym zaledwie 85 nA i spora ilość peryfieriów służących do przetwarzania sygnałów – producent określa ten mikrokontroler jako mixed-signal microcontroller.

Osoby zainteresowane nową płytką firmy Silicon Labs i posiadające dla niego ciekawe zastosowanie mogą wygrać go w konkursie na stronie producenta.

Więcej informacji o płytce „Class D ToolStick” można znaleźć na dedykowanej jej stronie.

 

O autorze