LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Artykuły

Mikrokontrolery Infineon XMC4500 w praktyce, część 3

 

Produkowane przez firmę Infineon mikrokontrolery XMC4000 (Cortex-M4) należą do najnowocześniejszych układów tego typu na rynku, a dzięki udostępnieniu przez producenta bezpłatnego, kompletnego pakietu narzędziowego – DAvE 3 – także do jednych z najwygodniejszych w praktycznym stosowaniu.

Z myślą o praktykach chcących poznać mikrokontrolery XMC4000 przygotowaliśmy kilkuodcinkowy kurs, w którym bazujemy na tanim zestawie startowym Relax Kit oraz bezpłatnym środowisku projektowym DAvE 3.

 

 

 

 

Poprzedni odcinek kursu jest dostępny tu.
Następny odcinek kursu będzie dostępny tu.
Podstawowe informacje o zestawie Relax Kit firmy Infineon są dostępne tu.
Artykuł o zestawie Hexagon firmy Infineon jest dostępny tu.
Przegląd rodziny XMC4000 jest dostępny tu.

 

DAvE 3 – rozpoczęcie pracy

W artykule pokazujemy jak rozpocząć pracę z narzędziem DAvE 3 – pakietem do tworzenia i rozwijania oprogramowania dla mikrokontrolerów XMC4000 (rdzeń ARM Cortex-M4) firmy Infineon. Opis obejmuje instalację DAvE 3 oraz stworzenie przy jego pomocy projektu programistycznego dla płytki uruchomieniowej XMC4500 Relax Kit.

Jako dodatkowe źródło informacji mogą posłużyć materiały przygotowane przez firmę Infineon: film.

Pobranie i instalacja DAvE 3

Plik instalacyjny pakietu DAvE 3 jest dostępny do pobrania na stronie www w portalu firmy Infineon, pod adresem (rysunek 1).

 

Rys. 1. Strona www pakietu DAvE 3 na portalu firmy Infineon

Rys. 1. Strona www pakietu DAvE 3 na portalu firmy Infineon

 

 

Na stronie tej należy kliknąć DOWNLOAD, po czym otworzy się strona z dostępnymi wersjami pliku instalacyjnego ( regular installer package, zipped file package ) (rysunek 2).

 

Rys. 2. Strona www służąca do pobrania pakietu DAvE 3

Rys. 2. Strona www służąca do pobrania pakietu DAvE 3

 

 

Po wybraniu jednej z wersji użytkownik poproszony zostanie o wypełnienie danych osobowych (rysunek 3).

 

Rys. 3. Formularz osobowy wymagany do pobrania pakietu DAvE 3

Rys. 3. Formularz osobowy wymagany do pobrania pakietu DAvE 3

 

 

Po ich wpisaniu i zaakceptowaniu przez wciśnięcie przycisku Save udostępniony zostanie link umożliwiający pobranie pliku instalacyjnego pakietu DAvE 3 (rysunek 4). Kliknięcie na link spowoduje zapisanie na dysku komputera pliku instalacyjnego o nazwie DAvE-x.y.z_Master_Setup.exe (x, y i z oznaczają wersję pakietu DAvE).

 

Rys. 4. Link umożliwiający pobranie pliku instalacyjnego pakietu DAvE 3

Rys. 4. Link umożliwiający pobranie pliku instalacyjnego pakietu DAvE 3

 

 

Po uruchomieniu pobranego pliku włączona zostanie aplikacja, która zainstaluje pakiet DAvE 3 (rysunek 5).

 

Rys. 5. Aplikacja instalacyjna pakietu DAvE 3

Rys. 5. Aplikacja instalacyjna pakietu DAvE 3

 

 

SZYMON PANECKI urodził się 17 lutego 1985 roku w Milanówku. Tytuł inżyniera Elektroniki i Telekomunikacji, a następnie magistra inżyniera na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej uzyskał kolejno w roku 2008 i 2010. Ponadto tytuł inżyniera Informatyki na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej uzyskał w roku 2011. Szymon Panecki jest doświadczonym elektronikiem-konstruktorem, który w trakcie swojej zawodowej kariery koncentruje się na definiowaniu i projektowaniu (zarówno w warstwie sprzętowej jak i programowej) systemów wbudowanych opartych na mikrokontrolerach z rdzeniem ARM od różnych producentów, w tym przede wszystkim Infineon Technologies (rodzina XMC1000 i XMC4000), STMicroelectronics (STM32 i STR7), Freescale Semiconductor (Kinetis L) oraz Silicon Labs (EFM32 i Precision32). Obszarem jego szczególnego zainteresowania są systemy wykorzystujące czujniki środowiskowe (wilgotności, ciśnienia, temperatury) oraz przemysłowe i motoryzacyjne interfejsy komunikacyjne, głównie CAN. Szymon Panecki od wielu lat współpracuje z czasopismem "Elektronika Praktyczna" oraz portalem Mikrokontroler.pl, na łamach których publikuje liczne artykuły dotyczące swoich projektów, jak również nowości produktowych firm z branży półprzewodnikowej.