LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Bogato wyposażone mikrokontrolery Atmel z rdzeniem ARM Cortex-M4

 

 

 

 

Firma Atmel rozszerzyła swoją ofertę mikrokontrolerów z rdzeniem ARM Cortex-M o nową serię układów SAM4E. Mikrokontrolery te wyróżniają się wysoką częstotliwością pracy oraz bogatym wyposażeniem.

Mikrokontrolery SAM4E oparte są na rdzeniu ARM Cortex-M4 (ze zintegrowanym blokiem DSP i FPU). Może on pracować z częstotliwością maksymalną 120 MHz.

Na zasoby pamięci układów składa się pamięć Flash, SRAM i ROM. W zależności od modelu pojemność pamięci Flash wynosi 512 lub 1024 kB. Pojemność pamięci SRAM i ROM jest stała dla wszystkich modeli i wynosi odpowiednio 128 i 16 kB. Ponadto do mikrokontrolerów można podłączyć pamięci zewnętrzne przy wykorzystaniu zintegrowanych kontrolerów pamięci: SMC (Static Memory Controller) oraz NAND Flash Controller.

Wśród wyposażenia mikrokontrolerów znajdują się liczne peryferia komunikacyjne. Oprócz standardowych interfejsów takich jak USART SPI, TWI (kompatybilny z I2C), producent zintegrował w układach również interfejs USB 2.0, CAN i Ethernet 10/100.

Zasoby cyfrowe mikrokontrolerów nie będące peryferiami komunikacyjnymi to między innymi układy licznikowe i czasowe, kontroler kart pamięci, moduł kryptograficzny AES-256 oraz porty wejścia/wyjścia.

Zasoby analogowe mikrokontrolerów również prezentują się okazale. Jest to komparator analogowy, 12-biowy przetwornik C/A 1 Msps oraz AFE (Analog Front End) zbudowany z dwóch 16-bitowych przetworników A/C wraz ze wzmacniaczami i blokiem automatycznej kalibracji i korekcji offsetu.

Mikrokontrolery SAM4E są dostosowane do pracy w zakresie temperatur od -40 do +85 °C i mogą być zasilane napięciem z przedziału 1.6 – 3.6 V. Układy oferowane są w obudowach typu BGA oraz QFP. Cena jednostkowa zaczyna się od 5.10 USD dla zamówień w wysokości 1000 sztuk.

Nowe mikrokontrolery firmy Atmel są już dostępne w formie próbek. Masowa produkcja rozpocznie się w lutym 2013 r. Firma Atmel oferuje ponadto zestaw ewaluacyjny Atmel SAM4E-EK w cenie 249 USD.

Oprogramowanie dla układów SAM4E deweloperzy mogą tworzyć przy użyciu bezpłatnego środowiska Atmel Studio 6, w którym znajdują się między innymi gotowe do użycia biblioteki, stosy i przykładowe aplikacje.

Szczegółowe informacje o mikrokontrolerach  SAM4E dostępne są na stronie www firmy Atmel.