Dodatkowa funkcjonalność dubugowania w środowisku Atollic TrueSTUDIO

 

 

 

 

Firma Atollic poinformowała o nowej funkcjonalności środowiska Atollic TrueSTUDIO rozszerzającej proces debugowania mikrokontrolera. Funkcjonalność ta (nazwana przez producenta TrueSTUDIO jako Fault analyzer) została opracowana z myślą o mikrokontrolerach z rdzeniem Cortex-M3 i Cortex-M4 firmy ARM. Dzięki niej deweloper oprogramowania jest w stanie zidentyfikować (a skutkiem tego wyeliminować) trudne do wykrycia błędy zgłoszone przez CPU w wyniku wykonywania aplikacji.

Fault analyzer pobiera informacje z wektora przerwań mikrokontrolera (w rdzeniach ARM Cortex-M jest to NVIC – Nested Vector Interrupt Controller) i interpretuje je w celu wskazania przyczyny błędu. Przykładowo może to być próba wykonania operacji dzielenia przez zero lub próba uzyskania dostępu do pamięci o błędnym adresie. Po rozpoznaniu błędu środowisko TrueSTUDIO podświetli linię kodu będącą przyczyną tego błędu. Użytkownik może uzyskać wtedy informację o przyczynie błędu. Błędy podzielone są na trzy kategorie – błędy magistrali, błędy użycia oraz błędy pamięci.

Zapewnienie niezawodności działania aplikacji, a więc testowanie kodu w celu wykrycia potencjalnych błędów i ich usuwanie jest nieodłącznym elementem procesu tworzenia oprogramowania każdej aplikacji. Dzięki nowej funkcjonalności debugowania środowiska Atollic TrueSTUDIO etap ten można przyspieszyć, skracając tym samym czas wprowadzenia produktu do sprzedaży.

Autoryzowanym dystrybutorem pakietu TrueSTUDIO w Polsce jest KAMAMI.pl.

O autorze