LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Mikrokontrolery z rdzeniem ARM Cortex-M0 od firmy Infineon

 

 

W 2012 roku firma Infineon rozpoczęła produkcję układów z rodziny XMC, tym samym dołączając do licznej grupy producentów, którzy w swojej ofercie posiadają mikrokontrolery z rdzeniem ARM Cortex-M. Pierwsza podgrupa tej rodziny mikrokontrolerów oparta została na rdzeniu ARM Cortex-M4 i otrzymała nazwę XMC4000. Składają się na nią cztery serie układów:  XMC4100, XMC4200, XMC4400 i XMC4500. Teraz firma Infineon poinformowała o rozszerzeniu rodziny XMC o drugą podgrupę mikrokontrolerów: XMC1000 z rdzeniem ARM Cortex-M0. Reprezentują ją trzy serie układów: XMC1100, XMC1200 oraz XMC1300. Mają one stanowić atrakcyjną alternatywę dla mikrokontrolerów 8-bitowych, oferując znacznie wyższą wydajność za porównywalną cenę. Mikrokontrolery XMC1000, podobnie jak XMC4000, przeznaczone są do wykorzystania w aplikacjach przemysłowych.

Podstawową serią mikrokontrolerów z podgrupy XMC1000 jest XMC1100, której układy dedykowane są do aplikacji przemysłowych o różnorodnym charakterze. W zależności od modelu,  pojemność pamięci Flash mikrokontrolera z tej serii wynosi od 8 do 64 kB. Pamięć SRAM ma pojemność 16 kB. Wyposażenie układu obejmuje: moduł CCU4 ( Capture/Compare Unit ) będący 16-bitowym układem licznikowym, 12-bitowy przetwornik A/C oraz  interfejsy komunikacyjne (UART, SPI, I2C, I2S).

Przeznaczeniem serii mikrokontrolerów XMC1200 są przede wszystkim aplikacje HMI ( Human-Machine Interface ) oraz oświetleniowe używające diod LED. Mikrokontrolery z tej serii, w porównaniu do układów XMC1100, oferowane są z pamięcią Flash o większej pojemności (w zależności od modelu może to być od 16 do 200 kB). Wybrane mikrokontrolery wyposażone są w dodatkowe zasoby wewnętrzne: komparatory analogowe, pojemnościowy interfejs dotykowy, sterownik matrycy diod LED oraz moduł kontroli jasności i koloru diod LED.

Ostatnia, trzecia seria mikrokontrolerów o nazwie XMC1300 przeznaczona jest głównie do realizacji systemów kontroli silnika. Z tego powodu w układach tej serii, w porównaniu do mikrokontrolerów XMC1200, zintegrowano dodatkowo moduł POSIF do detekcji pozycji silnika (tylko w wybranych modelach), moduł CCU8 generujący sygnały do sterowania silnikiem i koprocesor matematyczny do realizacji obliczeń podczas wykonywania algorytmów sterowania silnikiem, usunięto natomiast pojemnościowy interfejs dotykowy i sterownik matrycy diod LED.

Mikrokontrolery XMC1000 mogą pracować z częstotliwością do 32 MHz. Układy oferowane są w obudowach TSSOP z 16, 28 oraz 38 wyprowadzeniami. Niektóre z modeli zostały dostosowane do pracy w rozszerzonym zakresie temperatur od -40 do +105 °C.

Oprogramowanie dla mikrokontrolerów XMC1000 można tworzyć przy wykorzystaniu opartego na platformie Eclipse pakietu DAvE 3.

Próbki mikrokontrolerów z każdej z trzech serii będą dostępne od marca 2013 roku. Rozpoczęcie masowej produkcji  układów zaplanowano na czwarty kwartał 2013 roku. Cena jednostkowa mikrokontrolerów w przypadku zamówień kilku milionów sztuk układów wynosić będzie od 0.25 do 1.25 Euro (w zależności od modelu).

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www firmy Infineon.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!