Ekonomiczny wariant komputera Raspberry Pi

 

Ekonomiczny wariant komputera Raspberry Pi

Minikomputer Raspberry Pi od 4 lutego występuje w dwóch wersjach (Model A i Model B), różniących się wyposażeniem i ceną. Nieco uboższa, ale też bardziej energooszczędna nowa wersja A jest na razie dostępna tylko w Europie.

W porównaniu z Modelem B, Model A ma o połowę mniej pamięci RAM (256 MB), jest wyposażony w jeden port USB zamiast dwóch i jest pozbawiony portu Ethernet. Jego zaletą jest natomiast zużycie energii, które wynosi około 1/3 tego, z którym mamy do czynienia w Modelu B. Cena Raspberry Pi w wersji A także jest niższa i wynosi 25 dolarów. Ostatnią, mniej ważną, różnicą między modelami są wymiary: Model A, który mierzy 8.6 x 5.4 x 1.5 cm i jest o 2 milimetry bardziej płaski od B. Wszystkie pozostałe charakterystyki i wyposażenie obu modeli są identyczne.

Platforma Raspberry Pi cieszy się dużą popularnością – od rozpoczęcia projektu sprzedanych zostało już ponad milion sztuk minikomputerów z tej rodziny.

Więcej informacji dotyczących Raspberry Pi można znaleźć na stronie portalu Farnell element14. Na innej stronie tego portalu dostępne jest szczegółowe porównanie modelu A i B Raspberry Pi.

Autoryzowanym dystrybutorem komputerów Raspberry Pi w Polsce jest KAMAMI.pl

O autorze