Trzy nowe energooszczędne pamięci Flash w ofercie Microchip

Trzy nowe energooszczędne pamięci Flash w ofercie Microchip

Pamięci typu NOR-Flash, wyprodukowane zostały z wykorzystaniem technologii SuperFlash. Mają przez to charakterystyczną architekturę komórki (tzw. split-gate), ze zmodyfikowanym położeniem drenu względem bramki tranzystora oraz zwiększoną grubością warstwy tlenku. Wydłużono dzięki temu zdolność przechowywania danych przez okres do ponad 100 lat oraz przyspieszono proces zapisywania i usuwania danych, co pozwala zaoszczędzić energię. Typowe czasy usuwania wszystkich danych, zapisu pojedynczego sektora i pojedynczego bajtu wynoszą odpowiednio: 35 ms, 19 ms i 7 μs.

Nowe pamięci firmy Microchip można zasilać napięciem o wartości od 2,3 do 3,6 V. Szeroki zakres dopuszczalnych napięć nie tylko poszerza zakres zastosowań układów, ale także umożliwia pracę w warunkach silnego rozładowania baterii. Prąd pobierany podczas operacji odczytu nie przekracza 20 mA, a podczas zapisu 30 mA. Przesył danych odbywa się poprzez interfejs SPI. Producent gwarantuje 100 000 cykli zapisu.

Zaprezentowane przez firmę Microchip pamięci mogą znaleźć zastosowanie w szerokiej gamie urządzeń, zarówno z zakresu elektroniki konsumenckiej, jak również o charakterze przemysłowym. Przykładowe produkty końcowe to np. inteligentne liczniki energii, bezprzewodowe urządzenia dla sportu/fitness/monitoringu medycznego, nawigacje GPS oraz różnego rodzaju urządzenia zasilane z baterii.

Cena jednostkowa najmniejszej pamięci zaczyna się od 0,53 USD, a największej od 0,81 USD (dla zamówień w wysokości 10 000 sztuk). Do wyboru są obudowy typu SOIC-8, USON i WSON.

Dystrybutorem Microchip w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze