Seria układów mikroprocesorowych Atmel z rdzeniem ARM Cortex-A5

Seria układów mikroprocesorowych Atmel z rdzeniem ARM Cortex-A5

Firma Atmel ogłosiła rozpoczęcie sprzedaży układów mikroprocesorowych (MPU – Microprocessor Unit) z rdzeniem ARM Cortex-A5, należących do z serii SAMA5D3. Układy te, cechujące się wysoką wydajnością (do 850 DMIPS) i energooszczędnością (pobór mocy poniżej 200 mW), przeznaczone są do zastosowań przemysłowych i elektroniki konsumenckiej.

Nową serię tworzą cztery modele (SAMA5D31, SAMA5D33, SAMA5D34 i SAMA5D35) o różnych zestawach peryferiów. Wyróżnikiem wszystkich układów serii jest wyposażenie w sprzętowy moduł obliczający algorytmy szyfrujące AES, 3DES i SHA oraz sprzętowy generator liczb losowych (TRNG), który może posłużyć do generacji kluczy.

Sercem mikrokontrolera jest rdzeń Cortex-A5 mogący pracować z częstotliwością do 536 MHz. W celu efektywnego przetwarzania sygnałów rdzeń obliczeniowy jest wspomagany przez dodatkową jednostkę zmiennoprzecinkową.

Zasoby pamięci układu obejmują pamięć ROM (160 kB) oraz pamięć SRAM (128 kB). Dodatkowe układy pamięci mogą zostać dołączone za pomocą kontrolera DDR oraz magistrali EBI (External Bus Interface).

Układy SAMA5D3 zostały wyposażone w pokaźny zestaw peryferiów, wśród których znaleźć można m.in.: kontrolery Gigabit i 10/100 Ethernet, do trzech portów USB, podwójny interfejs CAN, trzy porty SDIO/SD/MMC, po kilka interfejsów UART, SPI, TWI (I2C) i I2S, kontroler LCD z akceleratorem graficznym, interfejs do kamery, porty wejścia/wyjścia, kontroler dotykowy, przetwornik A/C oraz 32-bitowe timery.

Układy SAMA5D3 nadają się do budowy systemów zasilanych bateryjnie, gdyż oprócz wspomnianych mniej niż 200 mW zużywanych przy pracy z maksymalną częstotliwością (536 MHz), pobierają tylko 0.5 mW w trybie uśpienia.

Układy dostępne są w 324-kulkowej obudowie BGA, a ich ceny zaczynają się poniżej 7 dolarów przy zamówieniach 1000 sztuk.

Dla nowej serii układów firmy Atmel dostępne są bezpłatnie dystrybucje Linuksa, a w marcu bieżącego roku ma się też pojawić przeportowana wersja systemu Android 4.0. W przypadku, gdy nie chce się używać systemu operacyjnego, można wykorzystać pakiet oprogramowania w C (softpack), także dostępny nieodpłatnie. Do dyspozycji jest też oczywiście wiele narzędzi tworzących ekosystem dla układów Atmel. Dla każdego z czterech modeli SAMA5D3 dostępny jest także zestaw ewaluacyjny z przykładowym oprogramowaniem dla systemu Linux i interfejsem użytkownika opartym na Qt.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie produktowej.

O autorze