LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Nowy model w rodzinie przetworników nanoDAC firmy Analog Devices

Firma Analog Devices poinformowała o rozszerzeniu rodziny przetworników nanoDAC o nowy model – AD5689R.  Jest to 16-bitowy przetwornik C/A z dwoma kanałami wyjściowymi.

Napięcie wyjściowe przetwornika stabilizuje się po 8 ?s, a jego niedokładność ograniczono do 2 najmniej znaczących bitów. Maksymalna wartość prądu wyjściowego wynosi 20 mA.

W przetworniku zintegrowano wewnętrzne źródło napięcia odniesienia 2.5 V. Cechuje się ono niską podatnością na zmiany temperatury – 2 ppm/oC. Zakres napięcia wyjściowego może zostać podwojony w stosunku do wartości napięcia odniesienia. Do konfigurowania tego parametru służy wyprowadzenie GAIN. Istnieje także możliwość wykorzystania zewnętrznego źródła napięcia odniesienia.

Najważniejszą cechą układów z serii nanoDAC jest obudowa o wyjątkowo małych gabarytach. W przypadku modelu AD5689R  jest to obudowa LFCSP o wymiarach 3 x 3 mm (dostępna jest ponadto wersja przetowrnika ze standardową obudową TSSOP). Dzięki temu projektant oszczędza miejsce projektowanego systemu, utrzymując wysokiej jakości konwersję C/A.

Komunikacja z układem odbywa się poprzez interfejs SPI lub I2C. Producent przewidział możliwość konfiguracji obsługiwanych poziomów logicznych (do dyspozycji 1,8, 3 lub 5 V).

Układ może być zasilany napięciem z przedziału 2.7 – 5.5 V i został dostosowany do pracy w przedziale temperatur od -40 do +105 oC. W celu zapewnienia niskiego zużycia energii układ został wyposażony w tryb pracy power-down. Może on zostać włączony dla wybranego kanału wyjściowego lub dla obu naraz. Dzięki temu całkowity pobór prądu przetwornika może zostać ograniczony do 4 ?A (w warunkach napięcia zasilania równego 5 V).

Nowy układ nanoDAC może znaleźć zastosowanie w szerokiej gamie aplikacji, w tym w szczególności w tych wymagających silnej miniaturyzacji. Jako przykładowe aplikacje producent podaje między innymi systemy akwizycji danych i urządzenia automatyki przemysłowej.

Ceny układów przy zakupie dużych ilości od producenta zaczynają się od 3,73 USD za sztukę. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie produktu.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!