Nowy model w rodzinie przetworników nanoDAC firmy Analog Devices

Firma Analog Devices poinformowała o rozszerzeniu rodziny przetworników nanoDAC o nowy model – AD5689R.  Jest to 16-bitowy przetwornik C/A z dwoma kanałami wyjściowymi.

Napięcie wyjściowe przetwornika stabilizuje się po 8 ?s, a jego niedokładność ograniczono do 2 najmniej znaczących bitów. Maksymalna wartość prądu wyjściowego wynosi 20 mA.

W przetworniku zintegrowano wewnętrzne źródło napięcia odniesienia 2.5 V. Cechuje się ono niską podatnością na zmiany temperatury – 2 ppm/oC. Zakres napięcia wyjściowego może zostać podwojony w stosunku do wartości napięcia odniesienia. Do konfigurowania tego parametru służy wyprowadzenie GAIN. Istnieje także możliwość wykorzystania zewnętrznego źródła napięcia odniesienia.

Najważniejszą cechą układów z serii nanoDAC jest obudowa o wyjątkowo małych gabarytach. W przypadku modelu AD5689R  jest to obudowa LFCSP o wymiarach 3 x 3 mm (dostępna jest ponadto wersja przetowrnika ze standardową obudową TSSOP). Dzięki temu projektant oszczędza miejsce projektowanego systemu, utrzymując wysokiej jakości konwersję C/A.

Komunikacja z układem odbywa się poprzez interfejs SPI lub I2C. Producent przewidział możliwość konfiguracji obsługiwanych poziomów logicznych (do dyspozycji 1,8, 3 lub 5 V).

Układ może być zasilany napięciem z przedziału 2.7 – 5.5 V i został dostosowany do pracy w przedziale temperatur od -40 do +105 oC. W celu zapewnienia niskiego zużycia energii układ został wyposażony w tryb pracy power-down. Może on zostać włączony dla wybranego kanału wyjściowego lub dla obu naraz. Dzięki temu całkowity pobór prądu przetwornika może zostać ograniczony do 4 ?A (w warunkach napięcia zasilania równego 5 V).

Nowy układ nanoDAC może znaleźć zastosowanie w szerokiej gamie aplikacji, w tym w szczególności w tych wymagających silnej miniaturyzacji. Jako przykładowe aplikacje producent podaje między innymi systemy akwizycji danych i urządzenia automatyki przemysłowej.

Ceny układów przy zakupie dużych ilości od producenta zaczynają się od 3,73 USD za sztukę. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie produktu.

O autorze