Płytka uruchomieniowa dla mikrokontrolerów NXP LPC800 (Cortex-M0+)

Płytka uruchomieniowa dla mikrokontrolerów NXP LPC800 (Cortex-M0+)

Firma NXP przedstawiła nową płytkę uruchomieniową dla układów LPC800 – pierwszych w ofercie tego producenta mikrokontrolerów z rdzeniem ARM Cortex-M0+ (pisaliśmy o nich tutaj). Główne cechy płytki, która otrzymała nazwę LPC800-MAX, to kompatybilność z formatem Arduino i możliwość współpracowania z kilkoma pakietami do tworzenia oprogramowania.

Sercem płytki jest układ LPC812M101FDH20. Mikrokontroler ten może pracować z maksymalną częstotliwością 30 MHz. Do jego zasobów pamięci należy 16 kB pamięci Flash i 4 kB pamięci SRAM. Na zasoby funkcjonalne składają się porty wejścia/wyjścia (w tym wysokoprądowe – 20 mA), timery, blok do obliczania CRC, komparator analogowy, interfejsy komunikacyjne (USART, SPI, I2C) oraz blok zegarowy z wbudowanym oscylatorem RC 12 MHz. Połączenie sygnałów wejścia/wyjścia peryferiów z wyprowadzeniami mikrokontrolera można elastycznie konfigurować za pomocą modułu Switch matrix.

Oprócz mikrokontrolera, na płytce znajdują się trzy sterowane przez mikrokontroler diody LED, przetwornik A/C i C/A PCF8591, obszar do prototypowania, wbudowany programator/debuger oraz sześć gniazd sygnałowych. Jedno z gniazd służy do dołączania płytek rozszerzeniowych firmy Embedded Artists. Kolejne gniazdo umożliwia podłączenie zewnętrznego systemu z mikrokontrolerem w celu jego zaprogramowania lub debugowania przy użyciu interfejsu SWD. Ostatnie cztery gniazda mogą zostać wykorzystane do podłączenia płytek Arduino.

Umieszczony na płytce programator/debuger może współpracować z dwoma pakietami do tworzenia oprogramowania. Pierwszym jest Code Red LPCXpresso, a drugim mbed. W przypadku mbed programator widziany jest w systemie operacyjnym komputera jako dysk zewnętrzny. Przeniesiony na niego plik wykonywalny zostanie wgrany do mikrokontrolera.

Płytka LPC800-MAX będzie dostępna od kwietnia 2013 r. Cena jednostkowa płytki wyniesie 16 Euro. Więcej informacji można znaleźć na stronie produktowej.

Warto dodać, że LPC800-MAX to druga płytka uruchomieniowa opracowana dla mikrokontrolerów LPC800. Pierwszą jest LPC812-LPCXpresso Board.

Dystrybutorem NXP w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

 

O autorze