Zestaw Atmel XMEGA-A3BU Xplained

 

Zestaw XMEGA-A3BU Xplained został wyposażony w zewnętrzną pamięć typu Flash, w postaci układu AT45DB642D. Rozwiązanie to pozwala na przechowywanie danych potrzebnych np. w aplikacjach związanych z dźwiękiem, obrazem lub akwizycją danych z czujników. AT45DB może komunikować się z mikrokontrolerem za pomocą interfejsu RapidS, kompatybilnego z SPI dla częstotliwości do 66 MHz, oraz 8-bitowego interfejsu Rapid8. Podwójny interfejs pozwala na opcjonalną równoczesną komunikację układu z mikrokontrolerem i DSP.
Pamięć została zorganizowana w standardzie Atmel DataFlash. Oprócz pamięci głównej, do dyspozycji są także dwa bufory SRAM 1024b i 1056b. W przeciwieństwie do „konwencjonalnych” pamięci, układ uzyskuje dostęp do danych sekwencyjnie (zamiast odczytu „linia po linii”). Dostęp sekwencyjny ogranicza niezbędną do komunikacji liczbę pinów, a przez to wymiary, poprawia niezawodność i zmniejsza zakłócenia emitowane przez obwód układu. Na płytce można znaleźć miejsce dla alternatywnej pamięci zewnętrznej – AT25DF. Wszystkie linie SPI (w tym linia wyboru układu) są dla obu pamięci wspólne, więc istnieje możliwość korzystania tylko z jednej, wybranej podczas montażu.

 

Rys. 4. Atmel AVR AT45DB i puste miejsce na Atmel AVR AT25DF

Rys. 4. Atmel AVR AT45DB i puste miejsce na Atmel AVR AT25DF

 

Płytka ewaluacyjna XMEGA-A3BU wymaga napięcia zasilania równego 5V, maksymalny pobór prądu (zadeklarowany przez producenta) wynosi 500mA. W rzeczywistości wartość ta jest dużo mniejsza, a specjalna zworka „MCU_P3V3-VCC_P3V3” została zastosowana, aby uprościć pomiar całkowitego prądu pobieranego przez XNMEGA-A3BU. Po jej demontażu, należy wpiąć w obwód szeregowo amperomierz. (Uwaga: nie należy uruchamiać XMEGA-A3BU bez założonej zworki lub bez podpiętego amperomierza! Może to doprowadzić do uszkodzenia układu.) Do zasilania płytki wykorzystuje się złącze JP3 lub mini-USB. Preferowane jest to drugie, gdyż niezajęte złącze JP3 umożliwi w przyszłości estetyczną i wygodną rozbudowę zestawu o nowe czujniki i rozszerzenia.

Programowanie mikrokontrolera może się odbyć na dwa sposoby – przez zewnętrzny programator JTAG/PDI lub przez kabel USB, z wykorzystaniem bootloader’a. Bootloader, oparty na protokole USB FLIP DFU, jest uruchamiany poprzez przytrzymanie przycisku SW0 podczas podłączania zasilania do zestawu. Wykorzystanie JTAG/PDI wymaga posiadania odpowiedniego programatora, jak np. Atmel JTAGICE 3 lub Atmel AVR ONE!; do podłączenia urządzenia służy złącze opisane jako JTAG&PDI.

W XMEGA-A3BU można znaleźć 3 standardowe tact-switche SW0..2 oraz jeden przycisk bezstykowy, obsługiwany przez biblioteki Atmel QTouch – QTB0. Jest on polem miedzi na środkowej warstwie laminatu, ekranowanym przez warstwę dolną (VCC), przez co nie reaguje na dotykanie spodu płytki. Oprócz tego, zastosowano dwa czujniki do wykorzystania przez programistę. Czujnik natężenia światła – układ TEMT6000 firmy Vishay – reaguje w zakresie zbliżonym do ludzkiego oka. Jest w stanie rozpoznać zmiany oświetlenia w przedziale od 10 do 900 lx. Drugi czujnik to termometr, zbudowany w oparciu o termistor NTC 100kΩ. Aproksymacja funkcji temperatura-rezystancja, na podstawie pomiarów w nocie katalogowej, umożliwi dość dokładny pomiar temperatury od –14°C do +89°C. Rzucające się w oczy zasilanie bateryjne obejmuje podtrzymywanie zasilania układu RTC mikrokontrolera XMEGA. Składa się na nie „guzikowa” bateria 3V CR1220 o pojemności 35 mAh oraz zworka, która umożliwia odłączenie baterii, lub pomiar amperomierzem natężenia płynącego w tym obwodzie prądu.

 

Rys. 4. Atmel AVR AT45DB i puste miejsce na Atmel AVR AT25DF

Rys. 5. Układ zasilania bateryjnego i przycisk bezstykowy QTouch (QTB0)

 

Rys. 4. Atmel AVR AT45DB i puste miejsce na Atmel AVR AT25DF

Rys. 6. Wyświetlacz FSTN LCD 128 x 32 px

 

O autorze