LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Sprzęt pomiarowy

„Analog Discovery” Portable Analog Circuit Design Kit + Analog Parts Kit – idealne narzędzia do nauki i eksperymentowania w dziedzinie elektroniki

Analog Parts Kit – zestaw przydatnych podzespołów elektronicznych

Oprócz laboratorium pomiarowego Analog Discovery, Digilent oferuje Analog Parts Kit stanowiący zestaw podzespołów elektronicznych przydatnych przy wykonywaniu eksperymentów z użyciem przyrządu Analog Discovery. Zawarto w nim m.in.:

  • rezystory, kondensatory zwykłe i elektrolityczne, po kilka sztuk różnych wartości,
  • tranzystory bipolarne, MOSFET, FET,
  • diody LED: czerwone, zielone, żółte, i diodę podczerwoną,
  • diodę detekcyjną, prostowniczą i Zenera 6,2 V,
  • dławiki 1 mH i 10 mH,
  • buzer,
  • wieloobrotowe potencjometry montażowe (kilka wartości),
  • fotoelement, termistor, detektor podczerwieni, piezoelektryczny czujnik drgań,
  • czujniki: przyspieszenia, temperatury, pola magnetycznego, natężenia prądu,
  • wzmacniacze operacyjne, komparator, przetwornik napięcie-częstotliwość, stabilizator napięcia Low Dropout, precyzyjne regulowane źródło napięcia referencyjnego, wzmacniacz instrumentalny.
  • Układy eksperymentalne są montowane na uniwersalnym polu montażowym z użyciem dostępnych w zestawie kabelków (fotografia 4). Do pracy nie jest potrzebna lutownica, a sam montaż przebiega bardzo sprawnie i szybko.

 

Fot. 4. Pole montażowe Analog Parts Kit

Fot. 4. Pole montażowe Analog Parts Kit

 

Wykorzystując dostępne elementy można przeprowadzać szereg bardzo interesujących eksperymentów, tłumaczyć zasadę działania różnych podzespołów elektronicznych, a także sprawdzać w praktyce zagadnienia teoretyczne poznawane w czasie zajęć teoretycznych w szkołach i na uczelniach. Zaawansowani konstruktorzy mogą korzystać z zestawu do weryfikacji własnych koncepcji przed przystąpieniem do realizacji projektu. W tym przypadku może okazać się jednak konieczne sięganie po podzespoły, których nie ma w zestawie.

Digilent oferuje też zestaw – Electronics Explorer Board, w którym zastosowano bardziej zaawansowane pole montażowe, o większej liczbie pól, z predefiniowanymi liniami zasilającymi. Wkrótce będą dostępne zestawy Solderless Breadboard Kit w wersjach Large i Small.

Jarosław Doliński jest absolwentem Wydziału Elektroniki na Politechnice Warszawskiej. Pracował w Przemysłowymi Instytucie Telekomunikacji oraz Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, gdzie zajmował się konstruowaniem urządzeń transmisji danych. Współpracował z Zakładem Urządzeń Teatralnych m.in. w zakresie konstrukcji interkomów teatralnych i urządzeń dla inspicjentów. Brał także udział w pracach projektowych rejestratorów urządzeń wiertniczych i elektroniki montowanej na żurawiach mobilnych. Obecnie prowadzi firmę zajmująca się konstruowaniem i produkcją urządzeń elektronicznych dla rehabilitacji i wspomagania treningu sportowego. Jest autorem czterech książek poświęconych elektronice i mikrokontrolerom, współpracuje ponadto z miesięcznikami „Elektronika Praktyczna”, „Elektronik” oraz „Świat Radio”.