FREEDOM KL05Z (FRDM-KL05Z): nowy, tani zestaw dla fanów mikrokontrolerów z Cortex-M0+

Cieszące się dużą popularnością zestawy Freedom KL25Z firmy Freescale doczekały się młodszego rodzeństwa: w ostatnich dniach do sprzedaży trafiły podobne do nich zestawy startowe wyposażone w „małe” mikrokontrolery z rodziny Kinetis L (rdzeń Cortex-M0+), noszące nazwę FREEDOM KL05Z.


FREEDOM KL05Z (FRDM-KL05Z): nowy, tani zestaw dla fanów mikrokontrolerów z Cortex-M0+

Zestaw Freedom KL05Z (znany także pod oznaczeniem FRDM-KL05Z) jest mechanicznie zgodny z modułami Arudino, co upraszcza rozbudowę testowanych systemów o dodatkowe – łatwodostępne, dobrze oprogramowane i tanie – urządzenia peryferyjne. W odróżnieniu od Freedom KL25Z nowy zestaw wyposażono w jednorzędowe (w rastrze 2,54 mm) złącza szpilkowe, większość pozostałych cech i elementów, a także aplikacja przykładowa, są takie same w obydwu zestawach.

Zestaw Freedom KL25Z przedstawiliśmy w artykule.

W zestawie KL05Z zastosowano mikrokontroler z rdzeniem Cortex-M0+ (z rodziny Kinetis L) MKL05Z32VFM4 (montowany w obudowie QFN32), który jest wyposażony w 32 kB pamięci Flash i 4 kB pamięci SRAM. Rdzeń Cortex-M0+ może być taktowany sygnałem zegarowym o częstotliwości do 48 MHz, zewnętrzny kwarc ma częstotliwość rezonansową 32,768 kHz. Ponieważ mikrokontroler ten nie został wyposażony w wewnętrzny interfejs USB-device, zestaw Freedom KL05Z nie został wyposażony w odpowiednie złącze (zastosowane w KL25Z).

Zestaw prezentowany w artykule udostępniła redakcji firma Farnell element14.

 

Prezentowany zestaw wyposażono w 3-osiowy akcelerometr MMA8451 firmy Freescale, który w przykładowej aplikacji służy do sterowania natężeniem świecenia poszczególnych składowych LED-RGB. Jasność świecenia LED można regulować także za pomocą nastawnika pojemnościowego, który jest integralną częścią wyposażenia zestawu. Wszystkie te funkcje są realizowane przez aplikację demonstracyjną, która jest domyślnie zapisana w pamięci Flash mikrokontrolera dostarczanego w zestawie.

 

Zestaw Freedom KL05Z wyposażono w interfejs USB o nazwie OpenSDA umożliwiający programowanie i debugowanie pracy mikrokontrolera stanowiącego „serce” zestawu startowego. Jest to prosty i wygodny w obsłudze interfejs emulujący urządzenie klasy USB mass-storage, dzięki czemu wymiana firmware w pamięci Flash mikrokontrolera nie wymaga stosowania żadnego specjalistycznego oprogramowania narzędziowego – nową wersję skompilowanego firmware „kopiuje się” na wirtualny napęd widoczny w systemie po dołączeniu płytki Freedom KL05Z do USB.

Interfejs OpenSDA można także wykorzystać do współpracy zestawu Freedom z klasycznymi środowiskami programistycznymi, jak na przykład uVision (z MDK-ARM firmy ARM/Keil), co pokazano na filmie powyżej.

O autorze