Programowalny kontroler systemów oświetleniowych od ST Microelectronics

Programowalny sterownik systemów oświetleniowych ST

Firma ST Microelectronics wprowadziła do swojej oferty układ STLUX385 będący programowalnym kontrolerem przeznaczonym do realizacji zaawansowanych systemów oświetleniowych, wykorzystujących np. diody LED, lampy fluorescencyjne czy lampy wyładowcze (HID).

Sercem układu STLUX385 jest pracujący z częstotliwością 16 MHz, 8-bitowy rdzeń mikrokontrolera  STM8 o architekturze Harvard, z trójstopniowym potokiem i rozszerzonym zestawem instrukcji. Do dyspozycji ma on 32 kB pamięci Flash, 1 kB EEPROM i 2 kB RAM. Układ wyposażony jest też m.in. w: programowalny, wektorowy sterownik przerwań (32 wektory, do 12 zewnętrznych sygnałów), pętlę PLL do generowania sygnału taktowania 96 MHz, zestaw timerów oraz interfejsy komunikacyjne UART i I2C.

Najważniejszą częścią wyposażenia jest jednak zestaw sześciu programowalnych generatorów PWM nazwanych SMED (State Machine, Event-Driven), które komunikują się ze sobą nawzajem oraz z sygnałami zewnętrznymi poprzez programowalną macierz przełączającą i sterują mocą dostarczaną do elementów świecących. Bloki SMED mogą też wykonywać komendy włączające i wyłączające światło czy ustawiające konkretny poziom jasności (do realizacji dimmingu), a także generować lub przetwarzać sygnały diagnostyczne, np. dotyczące zwarć i rozwarć oraz pochodzące z czujników.

Oprócz SMED, STLUX385 wyposażony jest także w sprzętowy sterownik interfejsu DALI (Digital Addressable Lighting Interface), który zdobywa coraz większą popularność jako rozwiązanie komunikacyjne w sieciach oświetleniowych.

Część analogowa układu obejmuje 10-bitowy, 8-kanałowy przetwornik A/C ze wzmacniaczem operacyjnym oraz cztery komparatory analogowe z sygnałem referencyjnym generowanym przez 4-bitowy przetwornik C/A i jeden z zewnętrznym źródłem napięcia odniesienia. Do dyspozycji jest też 12 wielofunkcyjnych linii I/O.

Jako ciekawy przykład zastosowania układu STLUX385 firma ST podaje inteligentne, LED-owe lampy uliczne, dostosowujące jasność świecenia do ilości światła słonecznego i utrzymujące tym samym stałe naświetlenie w danym miejscu.

Sterownik jest dostępny w obudowie TSSOP38 o wymiarach 4,4 x 9,7 mm i może pracować w temperaturach od -25 do 105oC. Jego cena wynosi 2 dolary przy zamówieniach 1000 sztuk.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie produktowej układu.

O autorze