Precyzyjny optyczny system pomiaru położenia firmy NJR

Precyzyjny optyczny system pomiaru położenia firmy NJR

Firma New Japan Radio wprowadziła na rynek nowy, optyczny układ do pomiaru położenia o wysokiej precyzji, nazwany Opt-Pass, przeznaczony m.in. do określania położenia soczewek w obiektywach. Wykorzystuje on połączony czujnik optyczny, diodę podczerwoną i zwierciadło paskowe, dzięki czemu uzyskuje wysoką precyzję unikając problemów, jakie napotyka się w układach, w których pomiar odbywa się z wykorzystaniem pola magnetycznego.

Opt-Pass składa się z modułu czujnika optycznego oraz zwierciadła paskowego z serii NJL9600. Do wyboru są dwa typy zwierciadła, dzięki czemu pomiary mogą być wykonywane w szerszym zakresie. Czujnik, którym jest układ NJL9101R, złożony jest z diody LED na pasmo podczerwone o mocnym strumieniu i krzemowego fotoczujnika.

System dostarcza trzy sygnały pomiarowe: referencyjny oraz dwa przesunięte względem niego odpowiednio o 90 i 180 stopni. Dzięki przetwarzaniu tych trzech sinusoid możliwe jest uzyskiwanie bardzo precyzyjnych wyników.

Istotne jest, że system optyczny tego typu jest niewrażliwy na zakłócenia magnetyczne, jakie występują ze strony silnika sterującego obiektywem. Co więcej, magnetyczne systemy pomiarowe wymagają dużej precyzji montażu, która nie musi być restrykcyjnie przestrzegana przy czujniku optycznym, gdyż jest on mniej czuły na przesunięcia i zmiany odległości między zwierciadłem i detektorem.

Jeśli chodzi o parametry wykorzystanego w Opt-Pass czujnika NJL9101R, to jest on zamknięty w obudowie COBP o wymiarach 2,3 x 2,0 x 0,6 mm, przeznaczonej do montażu SMD, jest wyposażony w filtr wycinający światło widzialne i dostarcza sygnały pomiarowe o typowej amplitudzie 90 mV (p-p).

Dostępne są na razie próbki czujników Opt-Pass, masowa produkcja jest natomiast zapowiadana na czerwiec 2013.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze