LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Kolejna wersja zestawu Freedom – tym razem z mikrokontrolerem Kinetis K (Cortex-M4)

Płytka Freedom z mikrokontrolerem Kinetis K (Cortex-M4)

Słowo Freedom do niedawna fanom mikrokontrolerów firmy Freescale kojarzyło się zapewne przede wszystkim z płytką FRDM-KL25z. Jest to płytka uruchomieniowa z mikrokontrolerem Kinetis KL25Z128VLK4. Popularność płytki wśród elektroników, wynikająca między innymi z zastosowanego nowoczesnego mikrokontrolera, formatu Arduino, wbudowanego programatora/debugera i niskiej ceny, skłoniła producenta do podjęciem prac nad rozwojem tej platformy. Pierwszym efektem tych działań była płytka FRDM-KL05z z mikrokontrolerem Kinetis KL05Z32VFM4. Po dwóch płytkach dla mikokontrolerów Kinetis L z rdzeniem ARM Cortex-M0+ teraz nadszedł czas na płytkę z mikrokontrolerem Kinetis K z rdzeniem ARM Cortex-M4. Nowa płytka otrzymała nazwę FRDM-K20D50M.

Zastosowany na płytce FRDM-K20D50M mikrokontroler to model MK20DX128VLH5. Jego rdzeń Cortex-M4 może pracować z maksymalną częstotliwością 50 MHz. Układ wyposażony jest w 128 kB pamięci Flash, 2 kB pamięci EEPROM oraz 16 kB pamięci RAM. Mikrokontroler zamknięty jest w obudowie LQFP z 64 wyprowadzeniami.

Oprócz mikrokontrolera, na płytce znajduje się programator/debuger OpenSDA, dwa gniazda USB (jedno używane przez programator/debuger, drugie podłączone do interfejsu USB mikrokontrolera), przycisk RESET, podwójne rozszerzeniowe złącza sygnałowe (kompatybilne z Arduino), dioda RGB, czujnik oświetlenia, slider pojemnościowy oraz akcelerometr MMA8451.

Więcej informacji o płytkach z serii Freedom można znaleźć na portalu element14. Bardziej szczegółowe informacje o nowej płytce FRDM-K20D50M dostępne są w podręczniku użytkownika produktu.

Płytkę FRDM-K20D50M będzie można zamówić przez sklep Farnell element14. Koszt zakupu to 17.79 Euro.