Pojemne pamięci FRAM z interfejsem SPI od Fujitsu

Pojemne pamięci FRAM z interfejsem SPI od Fujitsu

Firma Fujitsu Semiconductor ogłosiła wprowadzenie do swojej oferty dwóch modeli pamięci FRAM o oznaczeniach MB85RS1MT oraz MB85RS2MT. Są to najpojemniejsze (odpowiednio 1 Mbit i 2 Mbit) pamięci FRAM z interfejsem SPI w ofercie producenta.

Nowe pamięci FRAM firmy Fujitsu umożliwiają wykonanie aż 1013 cykli maszynowych zapisu/odczytu. Dzięki temu idealnie nadają się do zastosowań np. w automatyce przemysłowej, urządzeniach medycznych lub inteligentnych miernikach.

W porównaniu do pamięci EEPROM o tych samych pojemnościach, układy MB85RS1MT i MB85RS2MT zużywają nawet do 92% mniej energii. Oprócz energooszczędności, układy pamięci FRAM firmy Fujitsu pozwalają zredukować koszty systemu dzięki możliwości zastąpienia do trzech układów (pamięci EEPROM, pamięci SRAM oraz baterii) jednym, co pozwala dodatkowo na redukcję wymiarów płytki PCB (nawet do 90%). Minimalny czas zapisu informacji to zaledwie 0,7 ms. Oznacza to, że dane są utrwalane nawet 920 razy szybciej w stosunku do pamięci EEPROM o tej samej pojemności.

Oba modele nowych pamięci Fujitsu są oferowane w 8-wyprowadzeniowych obudowach SOP o wymiarach 5,24 x 8 mm. Temperaturowy zakres pracy układów zawiera się w przedziale od –40 do 85°C (w temperaturze maksymalnej mogą one utrzymywać dane przez 10 lat). Pamięci mogą być zasilane napięciem z zakresu 1,8 – 3,6 V.

Nowe układy firmy Fujitsu obecnie są dostępne w formie próbek.

O autorze