Seria układów PSoC z rdzeniem ARM Cortex-M0

Seria układów PSoC z rdzeniem ARM Cortex-M0

Firma Cypress to producent unikalnego na rynku układów elektronicznych rozwiązania o nazwie PSoC (Programmable System-on-Chip). PSoC to układ o funkcjonalności mikrokontrolera, gdyż wyposażony jest w rdzeń obliczeniowy, pamięć i pewną grupę peryferiów np. przetworników, timerów, portów wejścia/wyjścia, interfejsów komunikacyjnych itp. Cechą różniącą PSoC od mikrokontrolera i sprawiającą, że jest to rozwiązanie wyjątkowe, jest brak sztywnego przypisania wymienionych wcześniej zasobów do danego modelu układu. W zamian programista za pomocą środowiska projektowego (PSoC Creator) ma możliwość wykonania konfiguracji sprzętowej układu PSoC wybierając zasoby, które zostaną w nim umieszczone. Dzięki temu układ PSoC może zostać optymalnie dostosowany do konkretnej aplikacji.

W ofercie firmy Cypress dostępnych jest kilka rodzin układów PSoC. Do tej pory były to serie PSoC 1 z rdzeniem M8C, PSoC 3 z rdzeniem 8051 oraz PSoC 5/PSoC 5 LP z rdzeniem ARM Cortex-M3. Teraz producent rozszerzył rodziny PSoC o nową serię – PSoC4 z rdzeniem ARM Cortex-M0.

Główną cechą wyróżniającą układy PSoC4 jest niski pobór prądu. Seria ta jest najbardziej energooszczędną spośród całej rodziny PSoC, co jest przede wszystkim zasługą wykorzystanego rdzenia Cortex-M0. Nowy układ firmy Cypress pobiera 150 nA w trybie uśpienia z podtrzymaniem zawartości pamięci SRAM. Pobór prądu może spaść nawet do 20 nA po przejściu w tryb wstrzymania, który umożliwia ponowne uruchomienie układu przy pomocy przerwania. Są to parametry znacznie lepsze niż w przypadku energooszczędnych układów PSoC 5 LP (Low Power). Ponadto układy PSoC 4 mogą pracować w szerokim zakresie napięcia zasilania – od 1,71 do 5,5 V.

Układy PSoC 4 mają szeroki wachlarz zastosowań. Dzięki wykorzystanej technologii CapSense układy układy PSoC4 mogą być wykorzystywane do realizacji dotykowych interfejsów użytkownika. Ponadto jako potencjalne aplikacje docelowe producent wskazuje między innymi systemy sterowania silnikiem metodą FOC (Field-Oriented Control), systemy dostępu i przenośne przyrządy medyczne.

Firma Cypress planuje rozpoczęcie dystrybucji układów z serii PSoC4 w pierwszej połowie 2013 r. Więcej informacji dostępnych jest na stronie www producenta oraz w broszurce informacyjnej.

Dla układów PSoC przygotowany został tani zestaw uruchomieniowy o nazwie PSoC 4 Pioneer Kit. Można będzie go zamówić przez sklep Farnell element14. Koszt zakupu to 25 USD.

O autorze