Nowa rodzina mikrokontrolerów z rdzeniem ARM Cortex-M4 od Texas Instruments

Nowa rodzina mikrokontrolerów z rdzeniem ARM Cortex-M4 od Texas Instruments

Texas Instruments to firma znana w branży mikrokontrolerów głównie z energooszczędnych układów MSP430. Nie jest to jednak jedyna rodzina mikrokontrolerów w ofercie producenta. Aby móc sprostać oczekiwaniom klientów wymagających coraz wydajniejszych i lepiej wyposażonych mikrokontrolerów oraz pozostać konkurencyjnym wobec innych producentów, Texas Instruments konsekwentnie buduje swoje portfolio układów z rdzeniem ARM Cortex. Pierwszą grupą układów tego typu była rodzina Stellaris (Cortex-M3/M4), a drugą rodzina Hercules (Cortex-R4). Teraz producent poinformował o kolejnej rodzinie – Tiva TM4C. Tworzy ją 50 różnych modeli mikrokontrolerów różniących się zasobami pamięci wewnętrznej, peryferiami, liczbą wyprowadzeń i obudową. Mikrokontrolery są wykonane w procesie technologicznym 65 nm.

Zastosowany w układach Tiva TM4C rdzeń obliczeniowy to Cortex-M4, wyposażony w jednostkę FPU do obliczeń na liczbach zmiennoprzecinkowych. Rdzeń może pracować z maksymalną częstotliwością 80 MHz.

Zasoby pamięci mikrokontrolerów Tiva TM4C obejmują pamięć typu Flash, SRAM oraz EEPROM. W zależności od modelu, pojemność pamięci Flash może wynosić od 32 do 256 kB, a pamięci SRAM od 12 do 32 kB. Pojemność pamięci EEPROM wynosi niezależnie od modelu 2 kB.

Zasoby funkcjonalne zostały podzielone na cztery bloki:

  • blok peryferiów analogowych (regulator LDO, komparatory analogowe, przetworniki A/C, czujnik temperatury),
  • blok peryferiów systemowych (układy czasowe, Watchdog, porty wejścia/wyjścia, moduł DMA, oscylatory zegarowe, zegar RTC),
  • blok interfejsów komunikacyjnych (UART, SPI, USB, CAN, I2C),
  • blok peryferiów do sterowania silnikiem (wejścia enkodera, generator sygnałów PWM).

Firma Texas Instruments przygotowała dla rodziny mikrokontrolerów Tiva TM4C szereg narzędzi. Deweloperzy oprogramowania mogą korzystać ze środowiska programistycznego Code Composer Studio, pakietu oprogramowania TivaWare, systemu operacyjnego TI-RTOS oraz płytki uruchomieniowej Tiva C Series TM4C123G LaunchPad

Układy z rodziny Tiva TM4C to mikrokontrolery ogólnego przeznaczenia, które sprawdzą się w zastosowaniach o różnym charakterze. Jako przykładowe aplikacje producent wskazuje urządzenia automatyki domowej, budynkowej i przemysłowej wymagające wykorzystania licznych i różnorodnych interfejsów komunikacyjnych.

Nowe mikrokontrolery firmy Texas Instruments są już dostępne w sprzedaży. Układy oferowane są w obudowie 64-LQFP, 100-LQFP, 144-LQFP i 157-BGA. Cena jednostkowa rozpoczyna się od 2,15 USD dla zamówień w wysokości 10 tysięcy sztuk układów.

W przyszłości producent planuje rozszerzyć rodzinę Tiva TM4C o modele z interfejsem Ethernet.

Szczegółowe informacje o układach Tiva TM4C dostępne są na stronie www firmy Texas Instruments.

Dystrybutorem produktów firmy Texas Instruments w Polsce jest Silica Warszawa: Avnet EM Sp. z o.o., ul. Marynarska 11, 02-674 Warszawa, tel.: 22 2565760, fax: 22 2565766, http://www.silica.com, e-mail: warszawa@silica.com.

O autorze