LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Nowe serie mikrokontrolerów w rodzinie MSP430 Value Line

Nowe serie mikrokontrolerów w rodzinie MSP430 Value Line

Firma Texas Instruments poszerzyła rodzinę niedrogich mikrokontrolerów MSP430 Value Line o dwie serie, nazwane G2xx4 i G2xx5.

W porównaniu do swoich poprzedników, nowe układy dysponują pojemniejszą pamięcią wewnętrzną. W zależności od modelu, do dyspozycji programisty pozostaje od 16 do 56 kB pamięci Flash oraz od 0,5 do 4 kB pamięci SRAM.

Układy z nowych serii mają ponadto większe możliwości komunikacyjne – obsługują m.in. bezprzewodowy protokół MBUS oraz standard NFC (Near Field Communication). Mikrokontrolery z serii G2xx5 mogą także odczytywać stany z pojemnościowych czujników dotykowych realizując interfejsy wykorzystujące gesty, podwójne dotknięcia i przewijanie. Układy nowych serii mają też więcej pinów GPIO i liczników.

Duży nacisk został położony na niskie zużycie energii. Mikrokontrolery mogą być zasilane napięciem o wartości od 1,8 do 3,6 V, pobór prądu w stanie standby to 1 uA, a czas wybudzania wynosi poniżej jednej mikrosekundy. Inteligentne peryferia takie jak: 10-bitowe przetworniki A/C, UART, komparator i interfejsy szeregowe (UART z automatyczną detekcją szybkości transmisji, kodek IrDA, synchroniczny SPI oraz I2C) odciążają CPU, co dodatkowo poprawia wydajność energetyczną.

Mikrokontrolery MSP430G2xx4 i G2xx5 współpracują z dostępnymi nieodpłatnie narzędziami programistycznymi i bibliotekami, w tym z: MSP430 capacitive touch sense library, Grace software, MSP430Ware, ULP Advisor oraz open-source’ową platformą projektową Energia.

Z układami pracować można poprzez środowisko Code Composer Studio, IAR Embedded Workbench oraz MSPGCC GNU. Użytkownicy lubiący zestaw ewaluacyjny MSP430 LaunchPad także będą mogli skorzystać z serii G2xx4 dzięki płytce rozszerzającej, która ma się pojawić na rynku w maju.

Nowe mikrokontrolery są już dostępne w sprzedaży. Układy MSP430 G2xx4 i G2xx5 oferowane są odpowiednio w cenie od 0,96 USD i 1,12 USD. Ceny obowiązują dla zamówień w wysokości 10 tysięcy sztuk układów. Mikrokontrolery dostępne są w wielu opcjach obudowy, w tym: DIP, TSSOP, QFN i DSBGA.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie produktowej MSP430 Value Line.

Dystrybutorem produktów firmy Texas Instruments w Polsce jest Silica Warszawa: Avnet EM Sp. z o.o., ul. Marynarska 11, 02-674 Warszawa, tel.: 22 2565760, fax: 22 2565766, http://www.silica.com, e-mail:  warszawa@silica.com.