Narzędzie firmy IAR Systems do zaawansowanej analizy zużycia energii przez mikrokontroler

Narzędzie firmy IAR Systems do zaawansowanej analizy zużycia energii przez mikrokontroler

Firma IAR Systems to znany producent narzędzi sprzętowych i programistycznych pozwalających tworzyć oprogramowanie dla mikrokontrolerów (w tym między innymi układów 8051, ColdFire, AVR, MSP430, RL78 oraz układów z rdzeniem ARM). Jej najpopularniejsze produkty to środowisko programistyczne IAR EWARM (Embedded Workbench for ARM) oraz współpracujący z nim programator/debuger I-Jet (pisaliśmy o nim tutaj). Szwedzki producent poinformował właśnie o opracowaniu kolejnego narzędzia sprzętowego o nazwie I-scope.

Nowe narzędzie firmy IAR Systems w trakcie działania programu realizuje pomiar napięcia zasilania i prądu zasilania mikrokontrolera z rozdzielczością 12 bitów i częstotliwością próbkowania do 200 kHz. Zmierzone wartości są synchronizowane z działaniem aplikacji, dzięki czemu mogą być przypisane do odpowiadających im jednostek czasu działania programu i wykonywanym w tym czasie instrukcjom. Następnie informacje te są wyświetlane w czasie rzeczywistym. Analiza zużycia energii (tzw. Power Debugging) może być przeprowadzona nie tylko dla całego programu, ale również np. dla wybranej funkcji lub peryferium mikrokontrolera. Funkcjonalność ta sprawia, że I-scope jest narzędziem pozwalającym zoptymalizować aplikację pod kątem zużycia energii, co w przypadku urządzeń przenośnych, zasilanych z baterii pozwoli na ich dłuższe działanie.

I-scope może być używany tylko i wyłącznie w połączeniu z I-Jet, którego jest rozszerzeniem. W poprawnie skonfigurowanym stanowisku przewód JTAG poprowadzony jest najpierw z programowanego/debugowanego systemu do narzędzia I-scope, a następnie z I-scope do I-Jet. Dodatkowo dwa przewody pomiarowe udostępniane przez I-scope muszą być wpięte na końcach rezystora pomiarowego, przez który doprowadzane jest napięcie zasilania mikrokontrolera debugowanego systemu.

I-scope jest już dostępny w sprzedaży. Koszt zakupu to 299 USD. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie produktu.

O autorze