Mikrokontrolery firmy Energy Micro z rdzeniem ARM Cortex-M4 już dostępne

Mikrokontrolery firmy Energy Micro z rdzeniem ARM Cortex-M4 już dostępne

Energy Micro to firma znana z produkcji mikrokontrolerów EFM32 – rodziny układów o najniższym poborze prądu spośród mikrokontrolerów z rdzeniem ARM. W ofercie tego producenta znajdują się grupy układów z rdzeniem ARM Cortex-M0 (Zero Gecko) i z rdzeniem ARM Cortex-M3 (Tiny Gecko, Gecko, Leopard Gecko oraz Giant Gecko). W portfolio Energy Micro od jakiegoś czasu widniały również mikrokontrolery z rdzeniem ARM Cortex-M4 (Wonder Gecko, pisaliśmy o nich tutaj), niemniej jednak nie były one dostępne w sprzedaży. Teraz producent potwierdził rozpoczęcie masowej produkcji tych układów.

Grupę Wonder Gecko tworzy 60 modeli mikrokontrolerów, dostępnych w różnych obudowach (QFN64, QFP64, QFP100, BGA112 i BGA120) oraz różnych konfiguracjach pamięci (do 256 kB pamięci Flash i 32 kB pamięci RAM). Zastosowany we wszystkich układach rdzeń Cortex-M4F z modułem FPU (do obliczeń na liczbach zmiennoprzecinkowych) i DSP (do przetwarzania sygnałów) może pracować z częstotliwością maksymalną 48 MHz.

W aktywnym trybie pracy układy pobierają 180 µA/MHz. Przejście w tryb uśpienia obniża zużycie prądu przykładowo do 400 nA w trybie deep sleep z aktywnym zegarem RTC lub do 20 nA w trybie shut-off (powrót do aktywnej pracy zajmuje tylko 2 µs).

Jednym z rozwiązań, które pozwoliło uzyskać niski pobór prądu mikrokontrolerów Wonder Gecko jest technologia eLL (extreme Low Leakage). Zastosowanie tej technologii umożliwiło nie tylko ograniczenie poboru prądu układów w aktywnym trybie pracy oraz w trybach uśpienia, ale również pozwoliło znacznie ograniczyć wzrost poboru prądu w warunkach wysokiej temperatury pracy.

Dla mikrokontrolerów Wonder Gecko przygotowana została płytka uruchomieniowa o nazwie EFM32WG-STK3800. Na płytce tej zintegrowano mikrokontroler EFM32WG990F256, gniazdo na baterię, wyświetlacz, przyciski, programator/debuger J-Link, slider pojemnościowy oraz dwa gniazda USB (jedno dla programatora/debugera, drugie dla komunikacji mikrokontolera).

Cena jednostkowa mikrokontrolerów Wonder Gecko została ustalona na 2,64 USD, dla zamówień w wysokości 100 tysięcy układów. Firma Energy Micro udostępnia ponadto darmowe próbki układów.

O autorze