Moduł kamery dla Raspberry Pi

Moduł kamery dla Raspberry Pi

Raspberry Pi Camera Module to rozszerzenie przeznaczone dla mikrokomputera Raspberry Pi. Moduł kamery można dołączyć do Raspberry Pi za pomocą jednego z dwóch gniazd na górnej powierzchni płytki. Połączenie to korzysta z dedykowanego interfejsu CSI, opracowanego specjalnie w celu komunikacji z kamerą.

Płytka modułu jest niewielka, jej rozmiary to około 25 x 20 x 9 mm. Całość waży zaledwie 3 gramy, dzięki czemu doskonale nadaje się do urządzeń przenośnych, w których rozmiar i ciężar stanowią ograniczenie. Połączenie płytki z Raspberry Pi odbywa się przez krótki kabel wstążkowy za pośrednictwem magistrali CSI. Magistrala łączy kamerę z procesorem CM2835 umieszczonym w Raspberry Pi, pozwalając na transmisję o dużej przepustowości między tymi komponentami.

Natywna rozdzielczość czujnika kamery to 5 megapikseli. Kamera jest wyposażona w soczewkę skupiającą o stałej ogniskowej. Urządzenie pozwala na wykonywanie zdjęć w rozdzielczości 2592 x 1944 piksele, a także nagrywanie wideo w formatach 1080p30, 720p60 oraz 640 x 480 z częstotliwością 60 lub 90 klatek na sekundę.

 

 

Kamera jest obsługiwana przez najnowszą wersję systemu operacyjnego Raspbian, przeznaczonego specjalnie dla komputera Raspberry Pi.

Nieoficjalny przewodnik instalacji i uruchomienia kamery Raspberry Pi jest dostępny na portalu element14. Moduł z kamerą jest dostępny do zamówienia w KAMAMI.pl.

Autoryzowanym dystrybutorem komputerów Raspberry Pi w Polsce jest KAMAMI.pl.

 

 

O autorze