Pierwsze w ofercie Fujitsu mikrokontrolery z rdzeniem ARM Cortex-M4

Pierwsze w ofercie Fujitsu mikrokontrolery z rdzeniem ARM Cortex-M4

Firma Fujitsu Semiconductor intensywnie pracuje nad rozwojem swojej oferty mikrokontrolerów z rdzeniem ARM Cortex-M. Obecnie produkowana rodzina układów FM3 z rdzeniem ARM Cortex-M3 jest jedną z najliczniejszych na rynku (ponad 570 różnych modeli). Jakiś czas temu producent zapowiedział dwie kolejne rodziny mikrokontrolerów z rdzeniem ARM Cortex-M: FM0+ oraz FM4. Rodzina FM0+ zostanie zaprezentowana w późniejszym okresie tego roku, natomiast pierwsze serie rodziny FM4 (łącznie 84 modele) zostały zaprezentowane już teraz. Są to grupy układów: MB9B560R, MB9B460R, MB9B360R oraz MB9B160R.

Podstawową zmianą wprowadzoną w układach z rodziny FM4 w odniesieniu do mikrokontrolerów z rodziny FM3 jest zastosowanie innego rdzenia obliczeniowego. Jest to rdzeń ARM Cortex-M4. W porównaniu z rdzeniem ARM Cortex-M3 mikrokontrolerów FM3 jest on dodatkowo wyposażony w rozszerzenia: do obliczeń na liczbach zmiennoprzecinkowych (moduł FPU) oraz do przetwarzania sygnałów (moduł DSP). Dodatkowo cechuje się wyższą maksymalną częstotliwością pracy, która wynosi 160 MHz.

W porównaniu do układów FM3, w mikrokontrolerach FM4 zaszły również zmiany w obszarze zasobów funkcjonalnych. Przykładowo:

  • peryferia analogowe: przetwornik C/A cechuje się rozdzielczością wynoszącą 12 bitów (10 bitów w FM3), a częstotliwość próbkowania przetwornika A/C wynosi 2 Msps (1 Msps w FM3),
  • peryferia czasowe i liczniki: timer do aplikacji sterowania silnikiem może generować asymetryczne sygnały PWM i ustawiać różne warunki wyzwalania przetwornika A/C, minimalna rozdzielczość układu czasowego wynosi 6,25 ns,
  • peryferia komunikacyjne: interfejs SPI może realizować transmisję danych z wykorzystaniem sygnału zegarowego do 20 MHz, długość słowa może być konfigurowana (do 16 bitów),
  • inne peryferia: nowy kontroler, dedykowany do komunikacji z kartami pamięci.

Mikrokontrolery FM4 w zależności od modelu są wyposażone w pamięć Flash o pojemności od 512 kB do 1 MB oraz pamięć SRAM o pojemności od 64 do 128 kB. Układy oferowane są w następujących obudowach: BGA-144, BGA-112, LQFP-120, LQFP/QFP-100, LQFP/QFP-80. Cztery pierwsze serie układów z rodziny FM4 różnią się od siebie liczbą zintegrowanych interfejsów USB i CAN: MB9B560R (1 x USB, 2 x CAN), MB9B460R (brak USB, 2 x CAN), MB9B360R (1x USB, brak CAN) oraz MB9B160R (brak USB, brak CAN).

Mikrokontrolery FM4 przeznaczone są do wykorzystania głównie w aplikacjach przemysłowych takich jak sterowniki silnika, sterowniki PLC lub inwertery napięcia.

Próbki nowych układów będą dostępne od końca lipca 2013 r.

W przyszłości firma Fujitsu Semiconductor planuje rozszerzyć rodzinę FM4 o kolejne serie mikrokontrolerów, między innymi o modele w mniejszych obudowach, z pojemniejszą pamięcią Flash, z interfejsem Ethernet czy też z interfejsem I2S/HDMI-CEC.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www firmy Fujitsu Semiconductor.

O autorze