LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Mikrokontrolery z rdzeniem ARM Cortex-M0+ w ofercie firmy Atmel

 

Atmel poinformował o rozszerzeniu swojej oferty o rodzinę mikrokontrolerów SAM D20 z rdzeniem ARM Cortex-M0+. Tym samym firma ta stała się trzecim po firmach Freescale (rodzina układów Kinetis L) i NXP Semiconductors (rodzina układów LPC800) producentem mikrokontrolerów z rdzeniem ARM Cortex-M0+.

Rdzeń Cortex-M0+ mikrokontrolerów SAM D20 może pracować z maksymalną częstotliwością 48 MHz. Wyposażenie nowych układów firmy Atmel obejmuje peryferia takie jak układy licznikowe, 12-bitowy przetwornik A/C, komparatory analogowe, 10-bitowy przetwornik C/A, licznik Watchdog, zegar czasu rzeczywistego i moduł do obliczania CRC. Ponadto w mikrokontrolerach SAM D20 zastosowano autorskie rozwiązania firmy Atmel. Należą do nich: moduł Peripheral Event System pozwalający na wzajemną komunikację peryferiów mikrokontrolera bez użycia przerwań CPU i modułu DMA, kontroler dotykowy QTouch PTC, jednostki SERCOM mogące zostać skonfigurowane do pracy jako interfejs komunikacyjny UART/USART, SPI lub I2C oraz mechanizm oszczędzania energii SleepWalking.

Rodzinę SAM D20 tworzy obecnie czternaście modeli mikrokontrolerów. Poszczególne układy różnią się od siebie: liczbą wyprowadzeń (32, 48 i 64), pojemnością pamięci wewnętrznej (pamięć Flash: 16–256 kB, pamięć SRAM: 2–32 kB), liczbą kanałów przetwornika A/C (10–20) i liczbą modułów SERCOM (4–6).

W trybie aktywnej pracy układy pobierają prąd o wartości mniejszej niż 150 µA/MHz. W trybie uśpienia z podtrzymaniem zawartości pamięci SRAM pobór prądu wynosi mniej 2 µA.

Wszystkie układy SAM D20 mogą być zasilane napięciem z przedziału 1,62–3,63 V i są dostosowane do pracy w zakresie temperatur od –40 do +85oC. Układy dostępne są w obudowach QFN i QFP.

Próbki mikrokontrolerów są już dostępne. Cena jednostkowa rozpoczyna się od 1,02 USD dla zamówień 1000 sztuk układów. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej firmy Atmel.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!