Mikrokontrolery z rdzeniem ARM Cortex-M0+ w ofercie firmy Atmel

 

Atmel poinformował o rozszerzeniu swojej oferty o rodzinę mikrokontrolerów SAM D20 z rdzeniem ARM Cortex-M0+. Tym samym firma ta stała się trzecim po firmach Freescale (rodzina układów Kinetis L) i NXP Semiconductors (rodzina układów LPC800) producentem mikrokontrolerów z rdzeniem ARM Cortex-M0+.

Rdzeń Cortex-M0+ mikrokontrolerów SAM D20 może pracować z maksymalną częstotliwością 48 MHz. Wyposażenie nowych układów firmy Atmel obejmuje peryferia takie jak układy licznikowe, 12-bitowy przetwornik A/C, komparatory analogowe, 10-bitowy przetwornik C/A, licznik Watchdog, zegar czasu rzeczywistego i moduł do obliczania CRC. Ponadto w mikrokontrolerach SAM D20 zastosowano autorskie rozwiązania firmy Atmel. Należą do nich: moduł Peripheral Event System pozwalający na wzajemną komunikację peryferiów mikrokontrolera bez użycia przerwań CPU i modułu DMA, kontroler dotykowy QTouch PTC, jednostki SERCOM mogące zostać skonfigurowane do pracy jako interfejs komunikacyjny UART/USART, SPI lub I2C oraz mechanizm oszczędzania energii SleepWalking.

Rodzinę SAM D20 tworzy obecnie czternaście modeli mikrokontrolerów. Poszczególne układy różnią się od siebie: liczbą wyprowadzeń (32, 48 i 64), pojemnością pamięci wewnętrznej (pamięć Flash: 16–256 kB, pamięć SRAM: 2–32 kB), liczbą kanałów przetwornika A/C (10–20) i liczbą modułów SERCOM (4–6).

W trybie aktywnej pracy układy pobierają prąd o wartości mniejszej niż 150 µA/MHz. W trybie uśpienia z podtrzymaniem zawartości pamięci SRAM pobór prądu wynosi mniej 2 µA.

Wszystkie układy SAM D20 mogą być zasilane napięciem z przedziału 1,62–3,63 V i są dostosowane do pracy w zakresie temperatur od –40 do +85oC. Układy dostępne są w obudowach QFN i QFP.

Próbki mikrokontrolerów są już dostępne. Cena jednostkowa rozpoczyna się od 1,02 USD dla zamówień 1000 sztuk układów. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej firmy Atmel.

O autorze