Rodzina czujników obrazu 3D od firmy Infineon

Rodzina czujników obrazu 3D od firmy Infineon

Firma Infineon poszerzyła swoją ofertę o rodzinę układów pozwalających na realizację bezdotykowego rozpoznawania gestów dzięki detekcji obrazu w trzech wymiarach. Powstałe we współpracy z firmą pmdtechnologies układy IRS10x0C są pierwszymi na rynku, które łączą matrycę czujników pracującą w 3D z przetwarzaniem cyfrowym i funkcjami sterowania, potrzebnymi do realizacji niewielkich, ale dokładnych systemów rozpoznających bezdotykowo gesty dłoni.

Technika detekcji opiera się na podświetlaniu podczerwienią i badaniu sygnału odbitego za pomocą macierzy czujników typu Time-of-Flight, opracowanej przez pmdtechnologies. Zakres dynamiki czujników poprawia opatentowana technika Suppression of Background Illumination (SBI). Układy dostarczane są bez obudowy (bare die) i do pracy wymagają soczewki oraz źródła światła IR, którym sterują.

Nowa rodzina obejmuje na razie dwa układy, różniące się rozdzielczością i wymiarami: IRS1010C pracuje w standardzie QQ-VGA (160 x 120 pikseli), a IRS1020C ma matrycę CIF (352 x 288 pikseli). Oba są konfigurowalne dynamicznie w czasie pracy przez interfejs I2C, włączając w to możliwość ustawiania ROI (region of interest). Obsługują też łączenie pikseli w grupy (binning). Zintegrowany kontroler pozwala sterować podświetleniem (LVDS lub unipolarnie), modulować macierz pikseli i ustawiać autonomiczne sekwencje obrazowe. Cyfrowe dane obrazowe są dostępne zarówno przez interfejs szeregowy, jak i równoległy. Układy osiągają frame rate do 100 fps.

Próbki układów dostępne są już teraz, a produkcja masowa ma ruszyć w połowie 2014 roku. Już teraz dostępny jest też projekt referencyjny w postaci kamery CamBoard pico, opracowanej przez pmdtechnologies. Jest to kamera 3D QQVGA, zasilana z USB, o najmniejszych na rynku wymiarach wśród kamer detekujących odległość (85 x 17 x 8 mm).

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie produktowej.

O autorze