Sterowniki tranzystorowych mostków prostowniczych od firmy Linear Technology

Sterowniki tranzystorowych mostków prostowniczych od firmy Linear Technology

Firma Linear Technology poszerzyła swoją ofertę o dwa układy sterowników, służące do konstruowania mostków prostowniczych z wykorzystaniem tranzystorów MOSFET. Układy otrzymały nazwę Ideal Diode Bridge Controller. Rozwiązanie to pozwala na znaczne ograniczenie wydzielania ciepła i dopuszcza szerszy zakres napięć wyjściowych w porównaniu z tradycyjnym mostkiem diodowym.

Nowe układy Linear Technology oznaczono symbolami LT4320 i LT4320-1. Aplikacja wykorzystująca układ LT4320/LT4320-1 wymaga podłączenia do niego czterech tranzystorów. Zasada działania jest prosta – kontroler włącza odpowiednie dwa tranzystory, wyłączając pozostałe dwa, aby zapobiec przepływom prądów wstecznych. Zintegrowana pompa ładunkowa pozwala wysterować bramki zewnętrznych N-kanałowych MOSFET-ów bez konieczności użycia dodatkowych kondensatorów. Pożądaną moc można dobrać, wybierając odpowiednie tranzystory, co daje dużą swobodę i czyni układy uniwersalnymi.

Model LT4320 może pracować z sygnałami o częstotliwości do 60 Hz, a i LT4320-1 – do 600 Hz. Zakres napięć wyjściowych dla obu modeli wynosi od 9 do 72 V. Typowa wartość prądu spoczynkowego to 1,5 mA. W razie zaniku zasilania lub zwarcia, układ wyłącza się, minimalizując transienty prądów wstecznych.

Dzięki zmniejszonemu w porównaniu do mostków diodowych wydzielaniu ciepła, nowe układy firmy Linear Technology pozwalają ograniczyć problemy z projektowaniem radiatorów, a także znacznie redukują potrzebne miejsce na płytce PCB.

Układy LT4320/LT4320-1 są dostępne w 8-pinowej obudowie DFN (3 x 3 mm) oraz 12-pinowej obudowie MSOP i mogą pracować w temperaturach od –40 do +85°C. Ceny zaczynają się od 2,95 dolara przy zamówieniach 1000 sztuk. Dla nowych układów firmy Linear Technology dostępna jest też płytka demonstracyjna DC1823A w cenie 75 dolarów.

Bardziej szczegółowe informacje o układach LT4320/LT4320-1 można znaleźć na stronie produktowej.

O autorze