LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Pierwsze oscylatory wykonane w technologii CMEMS od firmy Silicon Labs

Pierwsze oscylatory wykonane w technologii CMEMS od firmy Silicon Labs

Firma Silicon Labs zaprezentowała pierwsze na rynku oscylatory CMEMS (połączenie technologii CMOS i MEMS). Układy Si50x przewyższają parametrami pracy klasyczne oscylatory kwarcowe, przy jednoczesnym zachowaniu porównywalnej ceny.

Nowa technologia CMEMS opatentowana przez Silicon Labs umożliwia stworzenie w pełni zintegrowanego monolitycznego układu scalonego złożonego z rezonatora MEMS umieszczonego bezpośrednio na podłożu CMOS. Dzięki zastosowaniu tej technologii w układach Si50x możliwe było osiągnięcie niskiego kosztu produkcji, a jednocześnie uzyskanie wysokiej stabilności częstotliwości, wysokiej niezawodności nawet podczas pracy w warunkach wstrząsów i wibracji, a także lepszych parametrów starzeniowych w porównaniu do klasycznych oscylatorów kwarcowych.

Dostępne są modele oscylatorów Si50x o różnej stabilności – od ±50 ppm/°C, przez ±30 ppm/°C do ±20 ppm/°C. Producent gwarantuje, że deklarowana stabilność zostanie zachowana w całym zakresie temperatur pracy przez okres 10 lat (jest to około dziesięciokrotnie więcej w stosunku do typowych oscylatorów kwarcowych o podobnych parametrach dostępnych na rynku). Częstotliwościowy zakres pracy układów to od 32 kHz do 100 MHz. Jitter sygnału nie przekracza 11 ps (wartość międzyszczytowa). Oscylatory pracują w zakresie napięć od 1,73 do 3,63 V. Temperaturowy zakres pracy zawiera się w przedziale od –40 do 85°C. Komunikacja z układami odbywa się za pomocą interfejsu SWIF (Single-Wire InterFace).

Oscylatory z rodziny Si50x mają stanowić konkurencję dla używanych powszechnie oscylatorów kwarcowych, zwłaszcza w zastosowaniach konsumenckich, przy masowej produkcji urządzeń, w których najważniejszy jest kompromis pomiędzy ceną, parametrami pracy oraz zużyciem energii. Przykładowe zastosowania to między innymi kamery cyfrowe, urządzenia pamięci masowej, terminale płatnicze i drukarki (urządzenia wielofunkcyjne).

W porównaniu do oscylatorów kwarcowych, produkty Si50x cechują się znacznie mniejszymi wymiarami. Układy są dostępne w trzech różnych 4-wyprowadzeniowych obudowach DFN o wymiarach 2 x 2,5 mm, 2,5 x 3,2 mm lub 3,2 x 5 mm. Ceny jednostkowe rozpoczynają się od 0,44 USD przy zakupie minimum 10000 sztuk. Firma Silicon Labs udostępnia także zestaw ewaluacyjny Si501-2-3-4-EVB. Koszt zestawu ewaluacyjnego to 99,00 USD. Po wypełnieniu formularza firma Silicon Labs może nieodpłatnie przekazać wnioskodawcy zestaw Si501-2-3-4-EVB.

Więcej informacji na temat nowych oscylatorów CMEMS z rodziny Si50x można znaleźć na stronie produktu.