Nowa generacja układów FPGA i SoC Altery

Nowa generacja układów FPGA i SoC Altery

Firma Altera zaprezentowała dziesiątą generację układów dwóch swoich rodzin – Stratix i Arria. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych procesów produkcji, w porównaniu do poprzednich generacji układów, cechuje się ona znacznym wzrostem wydajności przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia energii.

Stratix to rodzina obejmująca układy FPGA i SoC klasy high-end, przeznaczone np. do zastosowań militarnych, telekomunikacyjnych czy multimedialnych. Nowa generacja, produkowana w procesie 14 nm Tri-Gate firmy Intel, dysponuje ponad 4 milionami elementów logicznych i pracuje z częstotliwością ponad 1 GHz, co oznacza dwukrotny wzrost wydajności w stosunku do modeli produkowanych w technologii 28 nm. Nowe Stratixy są wyposażone w transceivery o czterokrotnie większej przepustowości (do 56 Gbps) niż układy poprzedniej generacji oraz interfejsy do pamięci szeregowych i równoległych o przepływnościach odpowiednio 2,5 i 1,3 Tb/s. Układy ponadto dają możliwość przetwarzania DSP na liczbach zmiennoprzecinkowych pojedynczej precyzji z prędkością ponad 10 TFLOP-ów.

Arria to rodzina układów FPGA i SoC klasy mid-end, które przeznaczone są do mniej wyrafinowanych zastosowań niż seria Stratix. Układy nowej generacji wyposażone są w 1,15 miliona elementów logicznych i produkowane są w procesie TSMC 20 nm, który pozwolił osiągnąć o 15% lepszą wydajność od układów high-endowej rodziny Stratix V i 40-procentowy spadek zużycia energii w stosunku do poprzedniej rodziny Arria V. Nowe modele wyposażone są w transceivery o czterokrotnie wyższej od swoich poprzedników przepustowości (28,05 Gb/s),  wydajne interfejsy pamięci DDR4 (2666 Mb/s) i Hybrid Memory Cube (do 15 Gb/s) oraz mają ponad 3300 multiplikatorów 18 x 19 zaimplementowanych w blokach DSP o zmiennej precyzji. Rodzina Arria obejmuje układy w trzech wariantach: dwóch FPGA i jednym SoC, wyposażonym w dwa rdzenie ARM Cortex-A9 HPS, pracujące z częstotliwością 1,5 GHz.

Próbki nowych układów firmy Altera mają być dostępne na początku 2014 r. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach produktowych rodzin Stratix 10 i Arria 10, a ogólną charakterystykę układów 10-tej generacji na poświęconej im stronie producenta.

O autorze