Miniaturowy elektroniczny kompas MEMS od STMicroelectronics

Miniatuorwy elektroniczny kompas MEMS od STMicroelectronics

Firma STMicroelectronics rozszerzyła portfolio rozwiązań MEMS o układ LSM303C określany mianem e-kompasu (elektronicznego kompasu), w którym zintegrowano trójosiowy akcelerometr oraz trójosiowy sensor pola magnetycznego.

Producent zwraca uwagę, że opracowany przez niego układ wyróżnia się miniaturowymi gabarytami. LSM303C zamknięty jest w obudowie o powierzchni wynoszącej zaledwie 4 mm2, co sprawia, że jest to najmniejsze tego typu rozwiązanie dostępne na rynku (oszczędność miejsca na poziomie ok. 20% w stosunku do konkurencyjnych rozwiązań).

Nowy produkt STMicroelectronics jest dedykowany przede wszystkim do zastosowania w urządzeniach mobilnych – smartfonach, zegarkach na rękę, kontrolerach gier. W tych i podobnych aplikacjach e‑kompasy mogą pełnić funkcje związane np. z detekcją ruchu lub spadku swobodnego, obrotu lub kompensacji wibracji.

LSM303C jest kompatybilny sprzętowo z wybranymi akcelerometrami STMicroelectronics, dzięki czemu możliwe jest łatwe zwiększenie możliwości zaprojektowanych już wcześniej systemów, bez konieczności modyfikacji projektu.

Zakres pomiaru pola magnetycznego wynosi ±1,6 mT (trzy kanały), a zakres pomiaru akcelerometru jest wybieralny przez użytkownika (±2 g, ±4 g lub ±8 g dla wszystkich kanałów, również trzech). E-kompas został wyposażony w programowalny generator przerwań, który można wykorzystać do detekcji ruchu, pola magnetycznego lub spadku swobodnego.

Napięciowy zakres pracy LSM303C zawiera się w przedziale od 1,9 do 3,6 V. Moduły akcelerometru i czujnika pola magnetycznego można aktywować lub wprowadzać w stan wstrzymania niezależnie od siebie. Komunikacja z układem odbywa się za pomocą interfejsu SPI lub I2C.

Układy LSM303C montowane są w 12‑wyprowadzeniowych obudowach LGA o wymiarach 2 x 2 x 1 mm i mogą pracować w środowisku o temperaturze otoczenia od –40 do 85°C (zintegrowano w nich także czujnik temperatury). Cena jednostkowa rozpoczyna się od kwoty 1,10 USD przy zakupie 1000 sztuk.

Więcej informacji na temat nowego kompasu elektronicznego firmy STMicroelectronics można znaleźć na stronie producenta.

O autorze