Moduły SSD z interfejsem PCIe firmy Samsung

Moduły SSD z interfejsem PCIe firmy Samsung

Firma Samsung ogłosiła właśnie rozpoczęcie masowej produkcji pierwszych na rynku pamięci SSD z interfejsem PCI Express przeznaczonych do ultracienkich notebooków. Nowa rodzina pamięci nazwana została XP941 i obejmuje moduły o pojemnościach: 128, 256 oraz 512 GB i ma stanowić alternatywę dla dostępnych obecnie dysków SSD z interfejsem SATA.

Jeśli chodzi o wydajność, nowe pamięci Samsunga z łatwością przekraczają ograniczenia interfejsu SATA 6 Gb/s. Umożliwiają sekwencyjny odczyt z przepustowością 1400 MB/s, wykorzystując do maksimum możliwości interfejsu PCIe 2.0. Pozwala to na odczyt 500 GB danych w sześć minut, co jest wynikiem siedmiokrotnie lepszym w porównaniu z tradycyjnymi dyskami twardymi i dwa i pół raza lepszym niż osiągany przez najszybsze dyski SATA SSD.

Pamięci XP941 są dostępne w nowej obudowie M.2 o wymiarach 80 x 22 mm i ważą około 6 gramów, co także jest bardzo dobrym wynikiem w porównaniu z 54-gramowymi, 2,5-calowymi dyskami SSD z interfejsem SATA dostępnymi do tej pory.

Samsung rozpoczął dostarczanie pamięci z rodziny XP941 do największych producentów notebooków na początku drugiego kwartału 2013 roku. Firma zapowiada zwiększenie wolumenu dostarczanych na rynek pamięci NAND flash, produkowanych w technologii klasy 10 nm oraz wprowadzenie w niedługim czasie do oferty nowej generacji pamięci SSD z interfejsem PCI Express, zgodnych ze standardem NVM Express.

Szczegółowe informacje dotyczące pamięci SSD firmy Samsung można znaleźć na poświęconej im stronie w portalu firmy.

O autorze