Narzędzie pozwalające na generowanie kodu C dla STM32 z pakietów MATLAB i Simulink

Narzedzie_pozwalajace_na_generowanie_kodu_C_dla_STM32_z_pakietow_MATLAB_i_Simulink

Jakiś czas temu firma Mathworks udostępniła narzędzie Embedded Coder, które pozwala na automatyczne generowanie kodu dla mikrokontrolerów z rdzeniem ARM Cortex-M na podstawie modeli programu MATLAB oraz Simulink. Teraz firma ST Microelectronics opracowała własne, bezpłatne narzędzie spełniające podobną funkcję, pozwalające automatycznie generować kod w języku C z modeli opracowanych w MATLAB-ie i Simiulinku oraz uruchamiać je na mikrokontrolerach popularnej rodziny mikrokontrolerów STM32.

Narzędzie nazwane zostało STM32 Embedded Target i przede wszystkim pozwala ono uruchamiać modele Simulinka na układach STM32 F4 w konfiguracji Processor In the Loop (PIL), z użyciem komunikacji przez USART. Proces generacji kodu w C jest automatyczny, a przy okazji automatycznie generowany jest też raport oraz dokonywane jest profilowanie na podstawie uruchomienia w trybie PIL.

Drugim ważnym elementem STM32 Embedded Target jest biblioteka bloków pakietu Simulink, przeznaczona dla wybranych peryferiów dostępnych w układach STM32 F4, pozwalająca ustawić ich parametry i wygenerować dla nich kod inicjalizacyjny. Wygenerowany kod można zintegrować z istniejącymi projektami, wykonać proces kompilacji i wgrać na układ docelowy.

Narzędzie jest dostępne dla trzech toolchainów: Atollic TrueSTUDIO, IAR EWARM oraz Keil uVision4. Oprogramowanie jest do pobrania na stronie www firmy ST Microelectronics.

O autorze