Tani zestaw ewaluacyjny dla układów FPGA iCE40 firmy Lattice Semiconductor

Firma Lattice Semiconductor wprowadziła na rynek zestaw ewaluacyjny dla swoich układów FPGA iCE40, dostępny w formie płytki ze złączem USB o rozmiarach większego pendrive’a. iCEstick Evaluation Kit jest przeznaczony przede wszystkim do realizacji systemów wykorzystujących diody LED i komunikację na podczerwień.

iCEstick wyposażony jest w układ iCE40HX-1k, który ma na pokładzie 1280 komórek logicznych, 64 kb pamięci RAM oraz jedną pętlę PLL i jest zamknięty w obudowie TQFP o wymiarach 20 x 20 mm. Na płytce zamontowany jest transceiver IrDA TFDU4101 firmy Vishay, 5 diod LED dostępnych dla użytkownika oraz gniazdo zgodne ze standardem Digilent Pmod (2 x 6 pozycji), służące do podłączania peryferiów. Oprócz tego, na wyposażeniu jest też most USB FT2232H firmy FTDI, 12-megahercowy oscylator MEMS firmy Discera i 32 Mbity pamięci SPI Flash firmy Micron (N25Q32). Całość zasilana jest z USB.

Do pracy z zestawem służy program iCEcube2, przeznaczony do projektowania systemów HDL oraz Diamond Programmer, pozwalający programować pamięć Flash przez SPI.

Ważnym elementem całego zestawu są dostępne dla niego projekty referencyjne, prezentujące realizacje transmisji danych przez IrDA oraz komunikacji z akcelerometrem.

iCE40 to rodzina niewielkich (najmniejsze modele w obudowie BGA mierzą 2.5 x 2.5mm) układów FPGA, przeznaczonych wg producenta dla urządzeń mobilnych. Są wśród nich modele posiadające od 384 do 7680 komórek logicznych, do 128 kb RAM i do 2 pętli PLL. Układy cechują się niskim zużyciem energii, wynoszącym (zależnie od modelu) od 25 do 1320 uW. 

iCEstick kosztuje 24,99 USD, a ceny układów rodziny iCE40 (przy dużych zamówieniach) zaczynają się już od 50 centów.

Szczegółowe informacje o zestawie dostępne są na stronie produktu.

O autorze