Nowy akcelerometr MEMS firmy STMicroelectronics

Nowy akcelerometr MEMS firmy ST Microelectronics

Firma STMicroelectronics wprowadziła na rynek nowy model akcelerometru o szerokim paśmie i niskich szumach, nazwany LIS344AHH. Jest on przeznaczony do szerokiej gamy zastosowań, w tym między innymi urządzeń przenośnych, aplikacji z zakresu robotyki i systemów przemysłowych.

LIS344AHH to trójosiowy akcelerometr o analogowym sygnale wyjściowym, z możliwością wyboru zakresu pomiarowego +/– 6 g lub +/– 18 g. Pozwala on na wykonywanie pomiarów w paśmie 2,5 kHz dla każdej z osi, a pasmo to można redukować za pomocą zewnętrznych kondensatorów. Przetwarzanie sygnału pomiarowego odbywa się w całości różnicowo, aż do stopnia wyjściowego, konwertującego wynik na postać jednobiegunową. Pierwszy stopień stanowi niskoszumny wzmacniacz realizujący technikę correlated double sampling celem usunięcia offsetu i szumów 1/f. Sygnał wynikowy jest następnie przesyłany do trzech układów próbkująco-pamiętających, niezależnych dla każdej z osi. Akcelerometr jest zasilany z pojedynczego źródła 2,4 – 3,6 V, a napięcie wyjściowe, offset i czułość są wprost proporcjonalne do napięcia zasilania. Urządzenie jest odporne na wstrząsy (do 10 000 g) i wyposażone w funkcję autotestowania. Nie ma konieczności kalibracji, gdyż czułość i napięcie zero-g są fabrycznie ustawiane i zapisywane w nieulotnej, zintegrowanej pamięci.

Akcelerometr LIS344AHH jest zamknięty w 16-pinowej obudowie LGA o wymiarach 4 x 4 x 1,5 mm i może pracować w temperaturach od –40 do +85°C. Jego cena (przy zamówieniach 1000 sztuk) wynosi 8,40 USD. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie produktowej.

O autorze