Nowe rozwiązania firmy NXP Semiconductors dla systemów z dotykowym interfejsem użytkownika

Nowe rozwiązania firmy NXP Semiconductors dla systemów z dotykowym interfejsem użytkownika

Holenderski producent poszerzył swoją ofertę o cztery modele scalonych przełączników, przeznaczonych do obsługi paneli dotykowych i zbliżeniowych pracujących w trudnych warunkach środowiskowych. Układy, implementujące cyfrowe przetwarzanie sygnałów pomiarowych, pozwalają na realizację detekcji pomimo wilgoci, pyłów, zatłuszczenia oraz innych zanieczyszczeń, bez konieczności pisania skomplikowanego oprogramowania i przy bardzo niskim zużyciu energii.

Nowe układy NXP oznaczone są symbolami PCF8883, PCF8885, PCA8885 oraz PCA8886, przy czym PCA to modele przygotowane pod kątem rynku motoryzacyjnego. Jednokanałowy PCF8883 i dwukanałowy PCA8886 mogą być wykorzystywane jako przełączniki dotykowe lub czujniki odległości, np. do wybudzania systemu z trybu uśpienia. Do cech charakterystycznych tych modeli należą: konfigurowalna czułość, szerokie zakresy obsługiwanych pojemności dynamicznych (do 60 pF) i statycznych (do 300 pF), a także możliwość pracy z zasilaniem od 3 do 9 V i typowe zużycie prądu 3 uA, predestynujące układy do pracy z bateriami.

Ośmiokanałowych PCF8885 i PCA8885 można z kolei użyć do obsługi suwaków czy interfejsów obrotowych, a także do realizacji dotykowych klawiatur, a jeśli chodzi o charakterystyki modeli, warto wspomnieć: możliwość obsługi macierzy do 28 przycisków (do 64 przy kaskadowym połączeniu dwóch układów), regulację czułości pozwalającą na współpracę z panelami pokrytymi szkłem akrylowym o grubości do 6 mm oraz dwa tryby przełączania – bezpośredni i zatrzaskowy. PCF8885 i PCA8885 są wyposażone w interfejs I2C Fast-mode Plus (Fm+) z możliwością zgłaszania wyjątków i dwoma adresami.

Częstotliwość próbkowania i czas odpowiedzi są konfigurowalne, umożliwiając wykorzystanie układów w systemach różnych typów. Podkreślaną przez producenta funkcją jest też zdolność do autokalibracji. Badanie możliwości układów PCA8885, PCF8885 oraz PCA8886 ułatwia zestaw ewaluacyjny OM11057.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach produktowych: PCF8883, PCF8885, PCA8885, PCA8886.

O autorze