Karty SD class 10 dla Raspberry Pi – czy warto?
Podczas projektowania komputera Raspberry Pi zrezygnowano z wyposażenia go we wbudowaną pamięć Flash, decyzja zapewne podyktowana była chęcią obniżenia kosztów produkcji. Zmusza to klientów do zakupu karty SD, a że oferta kart na rynku jest szeroka – może nastręczyć sporo problemów. Oprócz tego należy pamiętać, że Raspberry Pi jest wybredne i nie z każdą kartą chce działać, zdarzają się też karty, które z niewiadomych przyczyn działają z Raspberry znacznie wolniej niż z innymi urządzeniami.
Karty SD dzielimy przede wszystkim ze względu na tzw. klasę, a numer klasy określa minimalną prędkość zapisu danych na pustej karcie w MB/s (przykładowo karta klasy 4 powinna zapisywać dane z prędkością co najmniej 4 MB/s). Aby pokazać czy i jaki wpływ ma klasa karty na działanie Raspberry postanowiliśmy porównać dwie karty tego samego producenta, o tej samej pojemności, ale o różnych klasach, są to SDC4/8GB oraz SDC10/8GB firmy Kingston.
Nagrywanie obrazu systemu operacyjnego
Już podczas zapisywania obrazu systemu operacyjnego o wielkości 1 850 MB ujawniła się ogromna przewaga karty typu class 10, która osiągnęła wynik 193 sekund, co daje średnią prędkość zapisu 9816 kB/s, karta typu class 4 potrzebowała na to samo zadanie 390 sekund – czyli osiągnęła 4857 kB/s.
Rys. 1. Prędkość zapisu obrazu z systemem operacyjnym
Uruchomienie systemu Linux
Do pomiaru czasu uruchomienia systemu użyto przygotowanych w poprzednim etapie kart z systemem Raspbian (Debian Wheezy), pomiar trwał od momentu dołączenia zasilania do pojawienia się na ekranie menu konfiguratora raspi-config. Ponownie różnica okazała się bardzo duża, uruchomienie systemu w Raspberry z wolniejszą kartą trwało 56 sekund, karta class 10 umożliwiła skrócenie tego czasu do 33 sekund.
Rys. 2. Czas uruchomienia systemu Raspbian
Zapis plików na karcie w systemie Linux
Do testu użyto polecenia
dd bs=1M count=512 if=/dev/zero of=test conv=fdatasync
Karta class 4 osiągnęła wynik 4,6 MB/s, a karta class 10 – 8,9 MB/s.
Rys. 3. Prędkość zapisu plików w systemie Raspbian
Podsumowanie
Różnica w cenie kart jest dość duża, więc warto dobrze się zastanowić czy w zamierzonym zastosowaniu szybsza karta da istotne korzyści. O ile przy uruchomieniu prostej aplikacji np. z serwerem WWW obsługującym kilku użytkowników dziennie karta class 4 będzie w zupełności wystarczająca, to już przy intensywniejszej pracy w środowisku graficznym warto zainwestować w szybszą kartę.