Nowy układ sterowania diodami LED firmy Texas Instruments

Nowy układ sterowania diodami LED firmy Texas Instruments

Firma Texas Instruments  wprowadziła do swojej oferty przeznaczony do sterowania diodami LED układ TPS92690. Jest to oparty na N-kanałowym tranzystorze MOSFET kontroler wyposażony w czujnik prądu typu low-side.

Dzięki szerokiemu zakresowi napięć wejściowych (od 4,5 do 75 V), układ można stosować do projektowania przetwornic w różnych topologiach, zarówno podwyższających, jak i podwyższająco-obniżających (SEPIC, flyback). Sterownik wyposażony jest w kilka funkcji dających projektantom sporą swobodę, w tym regulowaną częstotliwość przełączania (do 2 MHz), która wraz z progiem wartości prądu (sprawdzanym cykl po cyklu) pozwala optymalizować systemy pod kątem rozmiaru i wydajności. Interfejs do sterowania jasnością świecenia lub realizacji termicznego ograniczania prądu stanowią osobne wejścia modulatora PWM i analogowe. Za ustalanie częstotliwości przełączania odpowiada wewnętrzny oscylator, ale można także podłączyć zegar zewnętrzny, aby synchronizować częstotliwość przełączania z innymi przetwornikami w systemie. Na wyposażeniu jest też wzmacniacz błędu, źródło referencyjne oraz wyłącznik termiczny, detektor spadku napięcia na wejściu i przekroczenia napięcia wyjściowego.

Dla układu dostępny jest zestaw ewaluacyjny oraz projekt referencyjny 26-watowej przetwornicy Cuka. Sterownik TP92690 dostępy jest w 16-pinowej obudowie TSSOP typu PowerPad, w cenie 1,55 USD przy zamówieniach 1000 sztuk. Układ jest dostępny także w wersji spełniającej normę motoryzacyjną AEC-Q100 (grade 1), oznaczonej TPS92690Q1, mogącej pracować w środowisku o temperaturze otoczenia od –40 do 125°C.

TPS92690 rozszerza portfolio układów sterujących diodami LED firmy Texas Instruments obejmujące układy: LM3466, LM3409 i LM3421/3/4. Szczegóły można znaleźć na stronie produktowej.

Dystrybutorem produktów firmy Texas Instruments w Polsce jest Silica Warszawa: Avnet EM Sp. z o.o., ul. Marynarska 11, 02-674 Warszawa, tel.: 22 2565760, fax: 22 2565766, http://www.silica.com, e-mail: warszawa@silica.com.

O autorze