LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Mikrokontrolery z rdzeniem ARM Cortex-M0+ od firmy Silicon Labs

Mikrokontrolery z rdzeniem ARM Cortex-M0+ od firmy Silicon Labs

Firma Silicon Labs rozszerzyła swoją ofertę mikrokontrolerów o układy z rdzeniem ARM Cortex-M0+. Nowa grupa mikrokontrolerów, która otrzymała nazwę Zero Gecko, jest rozwinięciem portfolio rodziny EFM32 firmy Energy Micro, wykupionej niedawno przez Silicon Labs (pisaliśmy o tym tutaj). EFM32 Zero Gecko to dopiero czwarta na rynku, po rodzinach Freescale Kinetis (M/L/E), NXP LPC800 i Atmel SAM D20 rodzina mikrokontrolerów z rdzeniem Cortex-M0+.

Mikrokontrolery EFM32 Zero Gecko, podobnie jak układy z z rdzeniem Cortex-M0+ od innych producentów, cechują się bardzo niskim zużyciem energii. Przykładowo w trybie deep-sleep nowe mikrokontrolery firmy Silicon Labs pobierają prąd o wartości 0.9 ?A w warunkach gdy aktywny jest zegar RTC (32.768 kHz) oraz zawartość pamięci RAM i CPU jest podtrzymywana. W normalnym trybie aktywnej pracy pobór prądu mikrokontrolera może wynosić tylko110 µA/MHz w warunkach taktowania z prędkością 24 MHz i wykonywania kodu programu z pamięci Flash. Z kolei w trybie shut-off pobór prądu zostaje ograniczony do 20 nA. W kontekście zużycia energii istotny jest również tak zwany czas wybudzenia mikrokontrolera, a więc przejścia z trybu uśpienia do trybu normalnego. W przypadku układów EFM32 Zero Gecko czas ten jest bardzo krótki – przykładowo wybudzenie z trybu standy wynosi tylko 2 µs.

Mikrokontrolery EFM32 Zero Gecko zostały wyposażone w te same energooszczędne mechanizmy i peryferia co inne układy autorstwa firmy Energy Micro. Oprócz wspomnianych trybów pracy o niskim poborze prądu (w sumie pięć trybów) są to między innymi: mechanizm PRS (Peripheral Reflex System) pozwalający na komunikację między peryferiami bez zaangażowania CPU, komparator analogowy o niskim poborze prądu, interfejs UART o niskim poborze prądu czy też 12-bitowy przetwornik A/C o niskim poborze prądu (350 µA przy częstości próbkowania 1 MHz).

Wyposażenie uzupełniają interfejsy komunikacyjne (USART, I2C), porty I/O, układy licznikowe, moduł DMA czy źródła sygnałów zegarowych. Ponadto EFM32 Zero Gecko to jedyne wśród układów z rdzeniem Cortex-M0+ mikrokontrolery wyposażone w programowalny przetwornik typu IDAC (current digital-to-analog converter) oraz 128-bitowy, sprzętowy moduł szyfrujący AES (Advanced Encryption Standard).

Serię EFM32 Zero Gecko tworzy 16 modeli, które są kompatybilne pod względem oprogramowania i układu wyprowadzeń z prawie 250 istniejącymi mikrokontrolerami EFM32 Gecko. W zależności od modelu, obudowa może być typu QFN lub QFP (24, 32 lub 48 wyprowadzeń), pojemność pamięci Flash i RAM może wynosić odpowiednio od 4 do 32 kB i 2/4 kB. Próbki układów są już dostępne. Rozpoczęcie masowej produkcji jest planowane na czwarty kwartał 2013 r. Ceny jednostkowe będą zaczynać się od 0.49 USD dla zamówień 100000 sztuk.

W celu umożliwienia klientom przetestowania możliwości układów EFM32 Zero Gecko firma Silicon Labs oferuje zestaw uruchomieniowy EFM32 Zero Gecko Starter Kit w cenie 68.75 USD. Ponadto po wypełnieniu formularza i opisaniu realizowanego projektu producent może zadecydować o bezpłatnym przekazaniu tego zestawu.