LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Procesory z rdzeniem Cortex-M4 od Analog Devices

Firma Analog Devices wprowadziła do swojej oferty nową serię układów CM40x, którą sama określa mianem „Mixed-signal control processors”. Są to oparte na rdzeniu ARM Cortex-M4 procesory, przeznaczone przede wszystkim do sterowania silnikami i realizacji inwerterów do instalacji fotowoltaicznych.

W nowych układach firmy Analog Devices zastosowano wysokiej klasy podwójny przetwornik A/C. Jest to 16-bitowy przetwornik z sukcesywną aproksymacją (SAR) o czasie konwersji wynoszącym tylko 380 ns. Pozwala on na dokładne próbkowanie prądów fazowych silników, a przez to poprawę sprawności energetycznej, redukcję wahań momentu obrotowego, dokładniejszą kontrolę prędkości oraz zmniejszenie wibracji i poziomu hałasu. Do grupy zasobów analogowych procesorów CM40x należy również podwójny, 12-bitowy przetwornik C/A oraz dwa źródła napięcia referencyjnego 2.5 V. Oprócz tego, układy są wyposażone m.in. w generatory PWM, 4 filtry SINC, 2 interfejsy CAN, TWI, 3 UART-y i 4 enkodery.

Seria układów CM40x składa się z czterech modeli: ADSP-CM402F, ADSP-CM403F, ADSP-CM407F i ADSP-CM408F. Różnią się one częstotliwością taktowania (100, 150 lub 240 MHz), liczbą wejść przetwornika A/C (16 lub 24) oraz efektywną liczbą jego bitów (11 lub 13), pojemnością pamięci SRAM (128 lub 384 kB) i Flash (256, 512, 1024 lub 2056 kB), a także liczbą wyprowadzeń GPIO (40 lub 91) i opcjonalnym wyposażeniem w kontroler Ethernet i USB oraz 16-bitowy interfejs do pamięci zewnętrznej EMIF. W zależności od modelu cena jednostkowa dla zamówień 1000 sztuk wynosi od 8.14 do 13.77 USD.

Do badania możliwości układów ADSP-CM40x przeznaczone są rozbudowane zestawy ewaluacyjne EZ-kit.

Bardziej szczegółowe informacje o procesorach ADSP-CM40x można znaleźć na stronie produktowej.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!