Akcelerometr firmy Analog Devices przeznaczony do pomiaru silnych wstrząsów i uderzeń

Akcelerometr firmy Analog Devices przeznaczony do pomiaru silnych wstrząsów i uderzeń

Firma Analog Devices poszerzyła ofertę o nowy model akcelerometru, oznaczony symbolami ADXL375. Układ przeznaczony jest przede wszystkim do pomiarów silnych wstrząsów i uderzeń. Cechuje się on przy tym bardzo niskim zużyciem energii i szerokim pasmem pracy.

ADXL375 to 3-osiowy akcelerometr MEMS, mierzący w sposób ciągły amplitudę i czas trwania wstrząsów do +/– 200 g w paśmie 1600 Hz. Akcelerometr może być zasilany napięciem z przedziału 2,0…3,6 V i pobiera tylko 140 µA przy pracy z pełnym pasmem. Pasmo pracy można konfigurować, a pobór prądu skalowany jest automatycznie z jego zmianą. Minimalny pobór prądu w trakcie aktywnej pracy to 35 µA, a w trybie standby tylko 0,1 µA (przy VCC = 2,5 V).

Układ ma zintegrowany system zarządzania pamięcią z 32-poziomową kolejką FIFO, której można używać do ustalania progów detekcji i przechowywania danych, co dodatkowo obniża zużycie energii całego systemu, dzięki odciążaniu układu hosta. Komunikacja z akcelerometrem realizowana jest za pomocą interfejsu SPI lub I2C.

ADXL375 jest zamknięty w 14-pinowej obudowie LGA o wymiarach 3 x 5 x 1 mm i może pracować w środowisku o temperaturze otoczenia od –40 do +85oC.

Firma Analog Devices ogłosiła, że jej nowy akcelerometr zostanie wykorzystany w wojskowym urządzeniu Blast Gauge firmy BlackBox Biometrics, służącym m.in. do wykrywania potencjalnych obrażeń wewnętrznych, powstałych u żołnierzy na skutek silnych wstrząsów.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie produktu.

O autorze