LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

LPC4370 – trzy rdzenie Cortex-M i szybki przetwornik A/C w jednej obudowie

LPC4370 – trzy rdzenie Cortex-M i szybki przetwornik A/C w jednej obudowie

Od dłuższego już czasu w ofercie firmy NXP Semiconductors można znaleźć rodzinę dość nietypowych, bo dwurdzeniowych i pozbawionych pamięci Flash mikrokontrolerów spod znaku LPC4300. Teraz producent rozszerzył tą grupę produktów o mikrokontrolery z serii LPC4370, które nazywa kompletnymi, jednoukładowymi rozwiązaniami dla systemów akwizycji danych.

Główną jednostką obliczeniową mikrokontrolera z serii LPC4370 jest rdzeń ARM Cortex-M4F. Drugą jednostką obliczeniową, dedykowaną do mniej skomplikowanych zadań, jest rdzeń ARM Cortex-M0. Oba rdzenie mogą pracować z częstotliwością maksymalną 204 MHz. Zasoby pamięci układu obejmują pamięć SRAM (do 264 kB) i ROM. Do bogatego wyposażenia mikrokontrolera należą peryferia takie jak: standardowe interfejsy komunikacyjne (SSP/SPI, I2C, UART, USB), przemysłowe interfejsy CAN i Ethernet, interfejs do kart pamięci, interfejs SPIFI dla pamięci zewnętrznej, kontroler wyświetlacza, przetwornik A/C i C/A oraz układy czasowe (w tym zegar RTC, 32-bitowe timery i generatory PWM).

Nowością w LPC4370 w porównaniu z dotychczasowymi układami z rodziny LPC4300 jest dodatkowy, 12-bitowy przetwornik A/C o bardzo wysokiej szybkości próbkowania (do 80 Msps). Ponadto w mikrokontrolerach LPC4370 zintegrowano tak zwany podsystem (subsystem), który rozumieć można jako mikrokontroler w mikrokontrolerze. Podsystem składa się z pamięci SRAM (18 kB), interfejsu SPI, portów SGPIO oraz sterującego tymi zasobami rdzenia ARM Cortex-M0.

Opracowanie mikrokontrolerów LPC4370 firma NXP Semiconductors uzasadnia wysokimi wymaganiami współczesnych aplikacji realizujących np. do analizę widma, pomiar prądu, czy przetwarzanie sygnałów. Systemy takie zazwyczaj wymagają kilku układów, z których każdy pełni określoną rolę np. realizuje interfejs użytkownika, wykonuje skomplikowane obliczeniowo zadania czy odpowiada za przetwarzanie analogowo-cyfrowe. W zamyśle inżynierów z firmy NXP  Semiconductors mikrokontrolery LPC4370 mają być alternatywnym, jednoukładowym rozwiązaniem dla takich systemów.

Obecnie seria mikrokontrolerów LPC4370 składa się z dwóch modeli: LPC4370FET256 oraz LPC4370FET100. Układy są już dostępne w sprzedaży. Cena jednostkowa zaczyna się od 3,96 USD dla zamówień 10 000 sztuk układów. Firma Embedded Artists oferuje zestaw ewaluacyjny LabTool dedykowany mikrokontrolerom LPC4370.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!