LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
SoM / SBC

Moduł kamery do zdjęć nocnych dla Raspberry Pi

Moduł kamery do zdjęć nocnych dla Raspberry Pi

Osoby chcące przy pomocy komputera Raspberry Pi wykonywać zdjęcia i nagrania wideo mogły do tej pory do tego celu używać modułu kamery o nazwie Pi Camera Module (produkt ten dostępny jest między innymi w sklepie KAMAMI.pl). Pewnym ograniczeniem tego produktu było jednak to, że zastosowana w module kamera słabo radziła sobie w trudnych warunkach oświetleniowych. Aby rozwiązać ten problem twórcy Raspberry Pi opracowali drugi moduł kamery, który nazwali Pi NoIR (Pi, no infrared).

W Pi NoIR użyto kamery, która jest zmodyfikowanym modelem kamery użytej w Pi Camera Module (producentem jest firma Sunny). Jedyną różnicą między oboma wariantami jest brak filtra podczerwieni w kamerze w module Pi NoIR. Dzięki temu może ona z dobrym efektem pracować w warunkach słabego oświetlenia, a więc np. w nocy. Przykładowym zastosowaniem takiej kamery może być np. nocna obserwacja życia zwierząt czy też monitoring budynków.

Moduły Pi NoIR i Pi Camera Module łatwo od siebie odróżnić. Różnią się one kolorem laminatu płytki PCB. W pierwszej wersji jest to kolor czarny, natomiast w drugim modelu jest to kolor zielony.

Pi NoIR można zakupić w sklepach RS Components, Farnell element14 i Adafruit.

Autoryzowanym dystrybutorem komputerów Raspberry Pi w Polsce jest KAMAMI.pl.