Zintegrowane rozwiązanie dla inteligentnych liczników energii

Jednoukładowe rozwiązanie pozwalające zbudować inteligentny licznik energii

Firma STMicroelectronics poinformowała o swoim nowym układzie elektronicznym typu SoC (System-On-Chip) o nazwie STCOMET10, który dedykowany jest dla aplikacji Smart-Grid. Konkretnie jest to jednoukładowe rozwiązanie pozwalające zrealizować inteligentny licznik energii (smart meter).

W STCOMET10 zintegrowano kilka bloków funkcjonalnych przeznaczonych specjalnie dla urządzeń liczników energii. Pierwszy z nich to blok pomiarowy. Zbudowany jest on z AFE (Analog Front End: 24-bitowy przetwornik A/C, wzmacniacze i filtry) oraz jednostki DSP do przetwarzania danych pomiarowych. Drugi dedykowany blok to kontroler do komunikacji PLC (Power-Line Communication). Pozwala on na używanie różnych protokołów komunikacyjnych i standardów transmisji danych stosowanych w technologii PLC, w tym popularnych: METERS AND MORE, G3-PLC, IEEE 1901.2 i PRIME. Trzecim blokiem jest silnik szyfrujący informacje według standardu AES 128/192/256.

Oprócz powyższych bloków STCOMET10 wyposażony jest w liczne zasoby charakterystyczne dla klasycznego mikrokontrolera. Sercem układu jest rdzeń ARM Cortex-M4F pracujący z częstotliwością maksymalną 96 MHz. Zasoby pamięci układu obejmują 1 MB pamięci Flash i 128 kB pamięci SRAM. Do grupy peryferiów należą między innymi: porty I/O (do 86), 8 liczników ogólnego przeznaczenia, 2 zaawansowane liczniki, licznik Watchdog, zegar RTC (Real Time Clock), interfejsy komunikacyjne (USART, SPI, I2C, CAN), jednostka do obliczeń CRC i inne.

Układ STCOMET10 oferowany jest w obudowie TQFP176 o wymiarach 20 x 20 x 1 mm. Rozpoczęcie masowej produkcji układu jest planowane na początek 2014 r. Więcej informacji można znaleźć na stronie www firmy STMicroelectronics.

O autorze