LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Nowa rodzina układów low-end FPGA firmy Lattice Semiconductor

Nowa rodzina układów low-end FPGA firmy Lattice Semiconductor

Firma Lattice Semiconductor poszerzyła swoją ofertę o nową rodzinę programowalnych układów low-end, czyli trzecią już generację rodziny MachXO. Układy cechują się dużą liczbą wyprowadzeń, niewielkimi rozmiarami i zużyciem energii oraz wbudowanymi blokami obsługującymi nowoczesne interfejsy komunikacyjne.

Układy kolejnych rodzin MachXO stanowią pomost między światem PLD oraz FPGA i przeznaczone są przede wszystkim do realizacji interfejsów oraz mostków pomiędzy różnego typu wmagistralami danych. Przy okazji MachXO3, firma Lattice skupiła się przede wszystkim na możliwości realizacji interfejsów zgodnych ze specyfikacjami MIPI (Mobile Industry Processor Interface), a także PCI Express oraz Gigabit Ethernet, przy czym dwa ostatnie standardy są obsługiwane przez dedykowane bloki IP typu hard, a MIPI – za pomocą kombinacji bloków soft i hard.

Układy MachXO3 mogą pracować z częstotliwością taktowania do 150 MHz. W rodzinie znaleźć można modele wyposażone w od 640 do 22 000 komórek logicznych. Duży nacisk został położony na elastyczność – technologia MTP (Multi-Time Programmable) pozwala na aktualizacje układów w miejscu ich pracy, a także bezzwłoczne włączanie, wymagane np. w systemach komunikacyjnych, gdzie interfejsy I/O muszą być aktywne przed resztą systemu. Drugą wartą wspomnienia technologią jest Hotswap I/O, pozwalająca na zmiany konfiguracji bez konieczności resetu układu.

Najmniejsze układy oferowane są w obudowach WLCSP o wymiarach zaledwie 2,5 x 2,5 mm. Z kolei najlepiej wyposażone układy dysponują 540 portami I/O i modułem SERDES o przepływności 3,125 Gbps.

Firma Lattice Semiconductor podkreśla też niskie zużycie energii swoich nowych produktów, które w czasie pracy statycznej (standby) liczone jest w mikrowatach, a przy pracy aktywnej – w miliwatach.

Pierwsze dostawy ilości produkcyjnych mają się odbyć pod koniec bieżącego roku, a ceny rozpoczynać się będą poniżej jednego dolara przy dużych zamówieniach, co oznacza, że koszt układów MachXO3 będzie porównywalny z ceną mikrokontrolerów. Do pracy z nowymi układami firmy Lattice Semiconductor można wykorzystać oprogramowanie Lattice Diamond.

Szczegółów można szukać na stronie produktowej.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!